مسئولان تربیت‌بدنی شهرداری منطقه ۶ برای بازگرداندن حس حیات و زندگی به کوچه و خیابان‌های قلب پایتخت، آستین‌ها را بالا زده‌اند و ورزش‌های بومی را به خیابان‌ها آورده‌اند تا یک‌بار دیگر فرصت بازی و هیاهو در کوچه و خیابان‌ها را به کودکان بدهند.

خيابان ورزش

هر ماه یک خیابان، میزبان برنامه‌های ورزشی تربیت‌بدنی شهرداری منطقه ۶ است. خانواده‌ها در این برنامه حاضر می‌شوند و یک روز را در کنار هم به خوشی و شادی می‌گذرانند. مسئول تربیت‌بدنی شهرداری این منطقه می‌گوید: «در گذشته کوچه و برخی از خیابان‌های کم‌ تردد محل امنی برای بازی کودکان بودند. دخترها چادر گل گلی مادران را به سر می‌کردند و در گوشه‌ای بساط «خاله بازی» به راه می‌انداختند و کمی آن طرف‌تر پسرها گل کوچیک بازی می‌کردند.

این روزها ماهیت اصلی وکارکرد کوچه‌ها و خیابان‌ها تغییر کرده و به محل پارک خودروها تبدیل شده‌اند. دور شدن از بازی‌های سنتی که با تحرک همراه بود و سبب رشد خلاقیت و نشاط کودکان می‌شد، شهروندان را به زندگی ماشینی و کارهای کم تحرک سوق داده است.» به گفته «غلامعلی عیوض‌زاده»، ورزش و شادی و نشاط نباید در چهارچوب خاصی محصور باشد. امکانات و تجهیزات ورزشی باید به گونه‌ای تهیه و پیش‌بینی شوند تا همه شهروندان امکان استفاده از آن را داشته باشند.

او می‌گوید: «از طریق مدیران سراهای محله، ظرفیت‌ها و همچنین نیاز ورزشی شهروندان هر محله را شناسایی کرده‌ایم و هر ماه یک خیابان در محله انتخاب و امکانات ورزشی متناسب با خواسته و نیاز محله و اهالی را در آن فراهم می‌کنیم. براساس ارزیابی که از برنامه‌های گذشته داریم، استقبال اهالی بسیار خوب بوده و مدام پیگیری اجرای این برنامه در سایر محله‌ها هستند.» طناب‌کشی، پرتاب دارت، وسطی، گل کوچیک، لی‌لی، طناب‌کشی و کش‌بازی، بازی‌هایی هستند که در خیابان «ورزش» اجرا می‌شود. شهروندان برای کسب اطلاع از نشانی خیابان ورزش در محله‌ها با شماره ۸۸۹۹۳۵۰۶ و ۸۸۹۹۳۵۰۷، واحد تربیت‌بدنی تماس بگیرند.

کد خبر 429738

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار کوچه پس کوچه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha