همشهری آنلاین: گزارشگر سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه با اعلام اینکه هفته آینده برای رهبری تحقیقات بین‌المللی مستقل درباره قتل جمال خاشقجی به ترکیه می‌رود گفت این گزارش ۱۹ ژوئن منتشر می‌شود.

اگنس كالامارد

به گزارش ایسنا، اگنس کالامارد، گزارشگر سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه به خبرگزاری رویترز گفت: من رهبری تحقیقات بین‌المللی مستقلی را درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی که در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید برعهده خواهم داشت و برای همین منظور از ۲۸ ژانویه (۸ دی) تا سوم فوریه به ترکیه سفر خواهم کرد.

وی گفت که نتایج تحقیقات و پیشنهادات را به شورای حقوق بشر سازمان ملل در جلسه ۱۹ ژوئن ( ۲۹ خرداد)   ارائه خواهد کرد.

این کارشناس سازمان ملل گفت که تحقیقات به درخواست وی و با مشارکت سه کارشناس دیگر که در زمینه پزشکی قانونی و زمینه‌های دیگر مهارت دارند، صورت می‌گیرد.

او اسامی این کارشناسان را اعلام نکرد. وی همچنین مشخص نکرد که آیا این کارشناسان درخواست سفر به عربستان را خواهند داد یا خیر.

دادستانی کل عربستان اخیرا اعلام کرد که ۲۱ عربستانی که با پرونده قتل خاشقجی در ارتباط بودند بازداشت و ۱۱ تن از آن‌ها تفهمیم اتهام شده‌اند. دادستانی عربستان درخواست اعدام پنج تن از متهمان را داده است.

خاشقجی دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول به دست تیم ۱۵ نفره عربستانی به قتل رسید. گزارشات حاکی از این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور قتل را داده است.

کد خبر 429561

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha