همشهری آنلاین: عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، در تلاش برای رفع اتهام از مقام‌های عالی‌رتبه سعودی گفت که دولت این کشور اطلاعی از جسد روزنامه‌نگار جمال خاشقچی ندارد.

جببير

به گزارش ایرنا، وی یکشنبه شب در گفت وگو با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌بی‌اس با اذعان به اینکه خاشقچی را مقام‌های سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه به قتل رسانده‌اند، مدعی شد که این اقدام آن‌ها خودسرانه بوده و تحقیقات در این ارتباط در جریان است.
 

این در شرایطی است که خاشچقی از منتقدان جدی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود و نه تنها قتل خودسرانه او برای مقام‌های پایین‌دستی هیچ توجیهی نداشته، بلکه اسناد نهادهای اطلاعاتی آمریکا و ترکیه کاملاً خلاف ادعای الجبیر را اثبات می‌کند.

وی از پاسخ به سوالی درخصوص گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها طفره رفت و گفت که حاضر به اظهارنظر در ارتباط با گزارش‌هایی نیست که به منابع آگاه ارجاع می‌دهند.

رسانه‌های آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند که آژانس مرکزی اطلاعاتی این کشور (سیا) به این نتیجه رسیده که بن سلمان به طور مستقیم دستور قتل خاشچقی را صادر کرده است.

جمعه گذشته روزنامه نیویورک تایمز در همین ارتباط گزارش داد که آژانس امنیت ملی آمریکا اخیراً با مرور فایل‌های صوتی شنود شده از ولیعهد سعودی، دریافته است که وی یکسال قبل در محفلی خصوصی، درخواست قتل خاشقچی را به علت اظهارنظرهای جنجالی او مطرح کرده بود.

بر مبنای این گزارش، بن سلمان در تاریخی اعلام نشده در سال 2017 به یکی از دستیاران ارشد خود گفته بود که چنانچه خاشچقی به ریاض بازنگشته و به انتقادات خود پایان ندهد، یک گلوله خرجش خواهد کرد.

وی 2 اکتبر (10 مهر) زمانی که برای کارهای اداری خود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه مراجعه کرده بود، به دست عوامل سعودی به قتل رسید.

بنا به اطلاعاتی که ترکیه در اختیار دارد، مقام‌های اطلاعاتی سعودی که برای کشتن خاشقچی به استانبول سفر کرده بودند، در تماس با ریاض، اتمام عملیات را گزارش دادند.

این مطابق با گزارش اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه است که مقام‌های دولت عربستان سعودی را مسئول مستقیم قتل خاشقچی دانسته بود.

اگنس کالامارد که ریاست تیم تحقیق و تفحص در خصوص قتل خاشقچی را برعهده دارد، در گزارش خود نوشته که ریاض به صورت جدی در تلاش برای تضعیف تحقیقات دولت ترکیه در خصوص این قتل بوده است؛ موضوعی که بر نقش سران عالی‌رتبه این کشور در این پرونده صحه می‌گذارد.

کد خبر 431344

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار