همشهری آنلاین: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دمکرات‌ها به دلیل رد پیشنهادهایش برای پایان طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا حمله کرده است.

دونالد ترامپ

او گفت که طراح هایش حتی پیش از آنکه آنها را ارائه کند رد شده است.

به گزارش بی بی سی، ترامپ گفته بود حاضر است در ازای دریافت بودجه ساخت دیوار امنیتی در مرز با مکزیک، "امتیازاتی" بدهد. تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا به ساخت همین دیوار مربوط است.

اما دمکرات ها پیشنهادهای او را "غیرقابل قبول" و تلاشی برای "گروگان گیری" توصیف کرده اند.

در نطقی که آقای ترامپ روز شنبه از کاخ سفید ایراد کرد دو پیشنهاد عمده وجود داشت:

حدود ۷۰۰ هزار به اصطلاح "آرزومندی" که در جوانی به طور غیرقانونی با والدین خود وارد آمریکا شدند برای سه سال دیگر از اخراج مصون خواهند بود

حدود ۳۰۰ هزار نفری که تحت "موقعیت محافظت موقتی" (تی پی اس) ویزا دارند هم برای سه سال در معرض خطر اخراج نخواهند بود. اینها کسانی هستند که از کشورهای جنگ زده یا فاجعه دیده فرار کرده اند

  • تازه ترین موضع ترامپ

او یکشنبه در توییتر نوشت که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره و سایر دمکرات ها "پیشنهاد دیروزم را پیش از آنکه حتی صحبت کنم رد کردند. "

او گفت که مخالفانش "اصلا جرایم و قاچاق مواد مخدر را نمی بینند، و فقط به (انتخابات) ۲۰۲۰ فکر می کنند - انتخاباتی که قرار نیست در آن برنده شوند. "

توییت دوم او ظاهرا خطاب به راست محافظه کار نوشته شد که نگران است پیشنهاد رئیس جمهور در مورد مهاجرت معادل اعطای عفو باشد.

او نوشت: "نه. عفو بخشی از پیشنهاد من نیست" و افزود که فقط از تمدید سه ساله صحبت می کند و پیشنهاد عفو "فقط به عنوان بخشی از یک معامله خیلی بزرگتر، چه در مورد مهاجرت یا امور دیگر مطرح خواهد شد. "

ترامپ همچنین گفت که او قصد "فشاری بزرگ برای اخراج بیش از ۱۱ میلیون" نفری که به طور غیرقانونی در این کشور به سر می برند را ندارد، اما به خانم پلوسی هشدار داد در این مورد "مواظب باشد. "

آنچه خشم ترامپ را برانگیخت بیانیه ای بود که خانم پلوسی در آن پیشنهادهای ترامپ را پیش بینی و آنها را رد کرده بود.

چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات مجلس سنا هم گفت که آقای ترامپ قبلا "یک تنه" حفاظت های موجود از "آرزومندان" و دارندگان "تی پی اس" را لغو کرده و پیشنهاد تازه او "نه یک مصالحه بلکه گروگان گیری است.

دمکرات ها می گویند تا زمانی که دولت بازگشایی نشود وارد مذاکره نخواهند شد.

این حزب در سال جاری کنترل مجلس نمایندگان را به دست گرفت درحالی که جمهوری خواهان کاخ سفید و سنا را کنترل می کنند. بودجه دولت فدرال باید به تایید هر دو برسد.

نظرسنجی ها حاکیست که اکثریت آمریکایی ها ترامپ را بیش از دمکرات ها در تعطیلی دولت مقصر می شناسند.

 ترامپ خواستار بودجه ای ۵.۷ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار در مرز با مکزیک است، اما دمکرات ها با آن مخالفند.

حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال از روز ۲۲ دسامبر بدون حقوق کار کرده اند اما درحالی که این تعطیلی وارد پنجمین هفته خود شده بیش از پیش در وضعیت دشواری قرار گرفته اند.

کد خبر 429195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =