همشهری آنلاین: رییس‌جمهور آمریکا پیشنهاد کرده در ازای موافقت دموکرات‌ها با تأمین بودجه ساخت دیوار، حمایت‌های قانونی از شماری از مهاجران را تمدید کند. دموکرات‌ها پیشنهادهای تازه ترامپ را رد کرده‌اند.

دونالد ترامپ

به گزارش دویچه وله، رییس‌جمهور آمریکا روز شنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) در جریان یک سخنرانی در کاخ سفید گفت حاضر است تا به دو گروه از مهاجران غیرقانونی حمایت موقت اعطا کند، به شرطی که دموکرات‌ها با بودجه ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری لازم برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک موافقت کنند.

از جمله پیشنهادهای ترامپ همچنین اختصاص ۸۰۰ میلیون دلار برای کمک‌های انسان‌دوستانه در مرزها، ۸۰۰ میلیون دلار برای استفاده از فناوری‌های جدید در مرزها برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، تشکیل ۷۵ تیم قضات برای تعیین وضعیت اقامت مهاجران، به راه انداختن سازوکارهایی برای حفاظت از کودکان مهاجر در مقابل سوءاستفاده و استثمار و همچنین ایجاد سیستمی جدید برای افراد زیر سن قانونی در آمریکای لاتین بوده است که بتوانند از داخل کشورهای خود برای پناهندگی در آمریکا درخواست بدهند.

ترامپ همچنین گفت حاضر است به مدت سه سال از اخراج مهاجران جوان که به طور غیرقانونی همراه با والدین‌شان به آمریکا آمده‌اند جلوگیری کند و در این مدت به این افراد امکان دسترسی به اجازه کار بدهد.

ترامپ روز شنبه در نطق خود با تأکید بر اهمیت دیوار مرزی گفت: «من در زمان کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری وعده حل این بحران را دادم و قصد دارم به هر طریقی شده این وعده را عملی کنم.»

ترامپ مهاجرت غیرقانونی به آمریکا را موجب پایین آمدن دستمزدها و افزایش فشار بر منابع دولتی دانست و تأکید کرد طرح پیشنهادی او "واکنشی دلسوزانه" به بحرانی است که در مرزهای جنوبی آمریکا حاکم شده است.

ترامپ سپتامبر سال ۲۰۱۷ گفته بود تصمیم ندارد طرح حمایت از مهاجرانی را که در کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده‌اند، تمدید کند.

او در آن زمان به کنگره شش ماه فرصت داده بود تا در مورد سرنوشت این طرح که به نام "طرح داکا" خوانده می‌شود، تصمیم بگیرد. طرح داکا در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ به اجرا گذاشته شد.

اندکی پیش از نطق رییس‌جمهوری آمریکا، نانسی پلوسی رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان، پیشنهاد ترامپ را "غیرقابل قبول" خوانده و گفته بود این طرح در کنگره رأی نخواهد آورد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز دموکرات‌ها نیز اینک در حال تدوین طرح مصالحه برای پایان دادن به تعطیلی بخش‌هایی از دولت هستند. پلوسی اعلام کرده در هفته‌های آینده در مجلس نمایندگان، چندین پیش‌نویس قانونی به تصویب خواهند رسید تا به این ترتیب به تعطیلی دولت پایان داده شود.

به گفته پلوسی دموکرات‌ها قصد دارند بیش از یک میلیارد دلار بودجه اضافی برای تأمین امنیت مرزها اختصاص دهند اما این بودجه قرار نیست صرف ساخت دیوار شود.

ترامپ گفته پیشنهاد مصالحه خود را در قالب یک لایحه به مجلس سنا ارسال می‌کند. او اضافه کرده میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا وعده داده تا این لایحه را در همین هفته در صحن مجلس به رأی بگذارد.

تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا از روز ۲۲ دسامبر آغاز شده و یک رکورد تاریخی بر جای گذاشته است. ۸۰۰ هزار کارمند دولت نزدیک به یک ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا پیش‌تر از ترامپ خواسته بود، به جای این که کارمندان دولتی را با تعطیلی دولت به "گروگان" بگیرد طرح بودجه پیشنهادی دموکرات‌ها را بپذیرد.

کد خبر 429067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =