همشهری آنلاین: یک متخصص پوست و مو، گفت: هورمون تستسترون مازاد که در دوران بلوغ آزاد می‌شود، عامل رشد موهای صورت است ولی در عین حال باعث تضعیف ریشه مو در پوست سر می‌شود.

ريزش مو

به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به آمارهای جهانی از هر ۲ نفر، یک نفر از ریزش مو رنج می‌برد که اغلب دلایلی موروثی دارد. آمارهای دیگری نشان می‌دهند که در ۸۰ صد موارد، مشکل ژنتیکی «آندروژنتیک آلوپسیا» است که این می‌تواند آقایان را نگران کند. اما آنچه که ما باید بدانیم این است که ریزش مو وراثتی یک بیماری نیست و تنها یک جابجایی ژنتیکی است. از این رو، قابل درمان نیست و باید به طور مستمر به آن رسیدگی کرد.

علیرضا میراسماعیلی متخصص پوست و مو، پیرامون این قبیل ریزش مو، گفت: «آندروژنتیک آلوپسیا» به طور مشخص از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. در نتیجه، راهکارهای بهداشتی و آرایشی در طولانی مدت نسبت به درمان‌های دارویی مناسب‌تر به نظر می‌رسد چرا که در روش‌های آرایشی و بهداشتی دیگر در مقایسه با درمان دارویی ریسک عوارض جانبی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سئوال که عامل «آندروژنتیک آلوپسیا» چیست، افزود: هورمون تستسترون مازاد، که در دوران بلوغ آزاد می‌شود، عامل رشد موهای صورت(ریش) است ولی در عین حال باعث تضعیف ریشه مو در پوست سر می‌شود. بر اساس وضعیت وراثتی شخص، ریشه‌های مو به تستسترون واکنش لحظه‌ای شدید نشان می‌دهند. این امر باعث قطع انرژی رسانی به مو می‌شود، که متعاقبا باعث تضعیف ریشه‌های مو می‌گردد.

میراسماعیلی ادامه داد: بر این اساس فاز رشد مو کوتاه شده و دوره زندگی مو قبل از کامل شدن به پایان خواهد یافت. باید بدانیم که معمولا ریشه مو بیش از ۸ سال فعال است،(فاز رشدی مو) که این مدت شامل دوره استراحت مو نیز می‌شود. ریشه پس از این مدت، مو را بدون هیچ واهمه‌ای رها می‌کند. به این ترتیب این فرایند رشد قبل از مرگ ریشه ۱۴ بار تکرار می‌شود.

وی گفت: بسته به وضعیت ژنتیکی فرد، تستسترون می‌تواند از ایجاد c-AMP (ترکیب پیام رسان انرژی که برای متابولیسم ریشه لازم است) جلوگیری کند که این کار باعث کوتاه شدن دوره عمر ریشه می‌شود. اگر این روند ادامه یابد، می‌تواند منجر به طاسی سر شود.

این متخصص پوست و مو، در خصوص راهکار پیشنهادی برای توقف روند طاسی، بکارگیری و کمک از کمپلکس‌های کافئین را مورد اشاره قرار داد و افزود: بنابر تحقیقات صورت گرفته در آلمان، کمپلکس کافئین باعث طولانی‌تر شدن دوره رشد ریشه مو می‌شود که این امر طاسی را در طولانی مدت به تعویق می‌اندازد.

کد خبر 429154
منبع: مهر

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha