همشهری آنلاین: جیمز واتسون، دانشمند۹۰ ساله آمریکایی و از پیشتازان شناخت دی‌ان‌ای که در سال ۱۹۶۲ جایزه نوبل را دریافت کرده بود به دلیل اظهارات نژادپرستانه از آخرین عناوین افتخاری‌اش محروم شد.

جیمز واتسون

به گزارش یورونیوز، «لابراتور کولد اسپرینگ هاربر» در آمریکا که برای سالها ریاستش بر عهده جیمز واتسون بوده است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دانشمند را از عناوین افتخاریش مانند شانسلر امریت و دیگر عناوینش محروم می کند. این لابراتور گفته است که این تصمیم را به دلیل اظهارات اخیر او در یک فیلم مستند درباره نژادها گرفته است.

در فیلم مستند «استادان آمریکایی: رمزگشایی از واتسون» این دانشمند زیست شناسی ملکولی می گوید که ژن‌ها باعث تفاوت در میزان هوش سیاه‌پوستان و سفیدپوستان می‌شود و متوسط آی‌کیوی سیاهان و سفیدها با هم متفاوت است.

«لابراتور کولد اسپرینگ هاربر» گفته است که اظهارات دکتر واتسون قابل سرزنش است، اظهاراتی که پشتوانه علمی ندارد و اظهارات وی به هیچ وجه موضع این لابراتور، کارکنان، اساتید و دانشجویانش نیست.

این لابراتور همچنین گفته است: «لابراتور سوءاستفاده از علم برای توجیه تعصبات را محکوم می کند.»

این نخستین بار نیست که واتسون چنین اظهاراتی ابراز می کند. در سال ۲۰۰۷ نیز به مجله‌ای گفته بود که «ذاتا نسبت به آینده آفریقا بدبین‌ام» زیرا «تمام سیاست‌های اجتماعی ما بر اساس این واقعیت بنا شده است که هوش آفریقایی ها هم سطح ماست در حالی که تمام تست‌ها نشان می دهد که واقعا اینطور نیست.» او با اشاره به اینکه امیدوار بوده است که همه برابر باشند اما افرادی که با کارکنان سیاهپوست کار می کنند فهمیده‌اند که این فکر نادرست است.

جیمز واتسون همراه با فرانسیس کریک و موریس ویلکینز دو پژوهشگر بریتانیایی توانست ساختار دی‌ان‌ای (عامل انتقال خصوصیات توارثی) را کشف کند. وی از سال ۱۹۶۸ مدیریت لابراتور کولد اسپرینگ هاربر را برای چند دهه بر عهده داشت. فرزند او گفته است جیمز واتسون پس از یک تصادف در ماه اکتبر در یک خانه سالمندان زندگی می کند و آگاهی اش از محیط اطراف بسیار کم است.

کد خبر 428477

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha