همشهری آنلاین: محققان دریافتند سالمندانی که مدت زمان خواب عمیق‌شان کم است با ریسک بالا ابتلا به آلزایمر روبرو هستند.

ارتباط كاهش مدت خواب عميق و علائم ابتلا به آلزايمر

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه واشنگتن دریافتند سالمندانی که دارای خواب کمتری با طول موج کوتاه هستند، دارای میزان بالاتر پروتئین تائو در مغزشان هستند و افزایش این پروتئین نشانه بیماری آلزایمر است و با آسیب مغزی و زوال شناختی مرتبط است.

در طول موج کوتاه خواب، خواب عمیق اتفاق می‌افتد؛ خواب عمیق برای انسجام خاطرات و داشتن حس شادابی و سرزندگی بعد از بیدارشدن لازم است.

محققان در این مطالعه، ۱۱۹ فرد ۶۰ سال به بالا را مورد بررسی قرار دادند که ۸۰ درصدشان به لحاظ شناختی حالت نرمال داشتند و بقیه تا حدودی عملکرد شناختی‌شان با اختلال روبرو بود.

محققان وضعیت خواب شرکت‌کنندگان را در طول یک هفته تحت کنترل داشتند. همچنین میزان بتا آمیلوئید و تائو را در مغز و مایع مغزی-نخاعی اندازه‌گیری کردند.

محققان دریافتند کاهش طول مدت خواب با موج کوتاه مصادف با میزان بالاتر پروتئین تائو در مغز و نسبت بالاتر تائو به آمیلوئید در مایع مغزی-نخاعی است.

«برندان لوسی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «تعیین میزان کیفیت خواب افراد می‌تواند شیوه‌ای غیرتهاجمی برای غربالگری بیماری آلزایمر در مورد افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشد.»

کد خبر 428287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار