همشهری آنلاین: ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه از شک و تردیدهایش درباره اینکه آیا رومانی توانایی وقدرت کافی برای ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را که قرار است از اول ژانویه برعهده گیرد، خواهد داشت یا نه، سخن گفته است.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا

 به گزارش یورونیوز، رومانی در چند روز آینده برای نخستین بار ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را از کشور اتریش تحویل می‌گیرد. سخنان یونکر به ویژه به دنبال افزایش تنش میان بوداپست و بروکسل به گوش می‌رسد.

کشور رومانی که از سال ۲۰۰۷ به اتحادیه اروپا پیوسته و این نخستین بار است که رومانی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را تجربه خواهد کرد. یونکر در همین زمینه گفته است: «با وجود اینکه کشور رومانی از نظر تکنیکی به خوبی آماده شده اما دولت بوداپست هنوز به خوبی نفهیده که ریاست بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به چه معنا است.»

  • ریاست بر اتحادیه اروپا نیازمند شنیدن دیگران است

یونکر همچنین افزود: «ریاست بر اتحادیه اروپا نیازمند آمادگی کامل برای شنیدن دیگران است و اینکه نگرانی‌های خود را در پس‌زمینه قرار دهیم. من درباره این مساله و اینکه آیا رومانی بتواند چنین کند، تردید دارم.»

کشور رومانی که از سال ۲۰۰۷ به اتحادیه اروپا پیوسته برای ریاست این دوره اتحادیه اروپا شانس زیادی دارد. اتحادیه اروپا در حال حاضر با رشد فزاینده طیف‌های مختلف دولت پوپولیستی در بخارست مواجه است.

رومانی ابتدای ژانویه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را از اتریش تحویل می‌گیرد و تا تا پایان ژوئن و به مدت ۶ ماه رییس دوره‌ای این اتحادیه خواهد بود. این در حالی است که در ماه نوامبر کمیسیون اتحادیه اروپا کمبودهای بالا در زمینه حاکمیت قانون و مبارزه با فساد در رومانی را مورد تایید قرار داد. در گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا تاکید شده بود که روند اصلاحات در رومانی متوقف شده و گام های رو به عقبی در این زمینه دیده می‌شود.

ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا هر ۶ ماه یک‌بار به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا واگذار می‌شود. در حال حاضر، اتریش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

کد خبر 426935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار