همشهری آنلاین: ژان کلود یونکر (Jean-Claude Juncker) نهم دسامبر ۱۹۵۴ به دنیا آمد. او در لوکزامبورگ، کشوری با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت از شهرت بالایی برخوردار است.

Jean-Claude Juncker

او که یک سیاست‌مدار اهل لوکزامبورگ است و همچنین برنده جوایزی همچون لژیون دونور شده از بیستم ژانویه سال 1995 تا چهارم دسامبر 2013 نخست وزیر لوکزامبورگ بوده است.

در ۲۰ سالگی با مدرک وکالت، وارد حزب سوسیال مسیحی لوکزامبورگ شد و به این شکل فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد. در ۲۹ سالگی به وزارت رسید و در سن ۴۰ سالگی ریاست دولت را به دست آورد و تا ۱۸ سال و ده ماه بعد این سمت را ترک نکرد تا اینکه بخاطر یک رسوایی مرتبط با جاسوسی تحت فشار برای ترک این پست قرار گرفت.

یونکر یکی از معماران پیمان ماستریخت است که به پایه گذاری پول واحد اروپایی انجامید. به همین خاطر او در سال ۲۰۰۵ به آقای یورو مشهور شد و ریاست گروه یورو را بر عهده گرفت.

ژان کلود یونکر، در انتخابات پارلمان اروپا (2014) نامزد حزب مردم اروپا بود. حزب مردم اروپا مانند دور قبل در انتخابات 2014 هم  بیشترین آرا را به دست آورد و از مجموع ۷۵۱ کرسی پارلمان، ۲۱۲ کرسی را به خود اختصاص داد. پس از آن اتحاد پیشرو سوسیالیست‌ها و دمکرات ها ۱۸۵ کرسی و بقیه احزاب و گروه‌ها نیز زیر یکصد کرسی به دست اوردند.

ژان کلود یونکر در 28 ژوئن 2014 به‌عنوان رئیس کمیسیون اروپا معرفی و در پایان جلسه رای‌گیری پارلمان اروپا در روز سه شنبه 15 ژوئيه 2014 به عنوان رییس جدید کمیسیون اروپا برگزیده شد.

دوره رياست 5 ساله يونكر بر كميسيون اروپا از روز اول نوامبر 2014 آغاز شده است.

کد خبر 260799