همشهری آنلاین: رئیس جمهور با بیان اینکه به رغم انتظار آمریکایی‌ها بخش اقتصادی کشور در آرامش است گفت به صراحت می‌گویم بعد از دور جدید تحریم‌های آمریکا وضعیت صادرات نفت ایران بهتر شده است.

سران قوا

به گزارش  ایرنا، حسن روحانی، امروز، سه‌شنبه ۲۰ آذر، در پایان نشست سران قوا با بیان اینکه دولت تلاش می‌کند آرامش در بخش اقتصادی ادامه یابد و مشکلات بر دوش مردم را بکاهد، افزود: آمریکایی‌ها بعد از ۱۳ آبان بسیار در انتظار این بودند که یک بهم ریختگی در زمینه اقتصاد کشور شاهد باشند ولی مردم و فعالان اقتصادی به گونه‌ای عمل کردند که همه برعکس شد.

وی ادامه داد: آمریکا می‌خواست بعد از ۱۳ آبان تورم اقتصادی بازار ارز را به نحو دیگری ببیند اما هم بانک مرکزی، هم بخش‌های دیگر اقتصادی و مردم به گونه‌ای عمل کردند که برای دنیا و داخل کشور شرایط محسوس است و آرامش مردم بعد از این تاریخ مقداری بیشتر شده است.

رییس جمهوری اظهارداشت: تلاش دولت این است که آرامش در بخش اقتصادی را ادامه دهیم و مشکلاتی که بر دوش مردم است را بکاهیم.

روحانی در ادامه سخنان خود به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره بودجه سال آینده اشاره کرد و گفت: ایشان رهنمودی دادند و بر مبنای این رهنمود جدید امروز جلسه‌ای برگزار شد که این سیاست را چگونه اجرایی کنیم. وی افزود: البته جلسات دیگری هم در این هفته خواهیم داشت و تا هفته آینده نکات مورد نظر رهبرمعظم انقلاب را نهایی خواهیم کرد و ممکن است بر مبنای این نظر در بودجه سال آینده اصلاحاتی لازم باشد تا انجام دهیم.

رییس جمهوری با تشریح نشست امروز سران سه قوه گفت: در این نشست عمدتا درباره مسایل اقتصادی و سیاسی کشور و منطقه‌ تبادل نظر و گفت و گو شد. روحانی اظهارداشت: در بخش اقتصاد در هفته‌های گذشته چهارچوبی را تنظیم کرده بودیم که سیاست‌های این چهارچوب به نحوی بودجه سال آینده را هم در بر می‌گرفت. وی تاکید کرد: لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ آماده است و بزودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

رییس قوه مجریه با قدردانی از تلاش‌های صادرکنندگان برای پیشرفت خوب در سال جاری نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: صادرکنندگان در هشت ماهه امسال نسبت به سال گذشته پیشرفت خوبی داشتند و بیش از ۱۳ درصد افزایش صادرات را شاهد بودیم و با چهارچوبی که برای بازگشت ارز صادراتی تعیین شده راه حل مطمئنی برای درآمدهای ارزی پیش‌بینی شده است. روحانی با بیان این که این راه را ادامه می‌دهیم، یادآور شد: در بخشی از نشست امروز وزیر نفت گزارشی از شرایط فروش نفت ارائه کرد.

وی افزود: هدف آمریکا این بود که جلو صادرات نفت ایران را بگیرد ولی به صراحت به مردم می‌گویم که صادرات نفت بعد از ۱۳ آبان به مراتب بهتر شده است. رییس جمهوری یادآور شد: گزارش امروز وزیر نفت امیدوار کننده بود و مواردی هم که تسهیلات می خواست مورد توافق سران سه قوه قرار گرفت.

روحانی اضافه کرد: آمریکایی‌ها در زمینه نفت ناموفق بودند. آنها در زمینه اوپک هم خیلی تلاش کردند که کاری کنند تا تولید کشورهای عضو اوپک کاهش نیابد و ثابت بماند که الحمدالله کاهش پیدا کرد و کشورهای غیر اوپک هم همین تصمیم را داشتند.

وی افزود: آمریکایی‌ها در این باره ناموفق بودند و جمهوری اسلامی ایران موفقیت‌های خوبی به دست آورد و روند فروش نفت ایران به همان صورتی که قبل از این اجلاس بود، ادامه خواهد یافت.

رییس قوه مجریه ابراز امیدواری کرد با توفیقاتی که مردم در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب خواهند داشت، شاهد توفیقات بزرگ‌تری باشیم.

رییس جمهوری گفت: در یکی دو سفری که به استان‌ها داشتم و بقیه مسئولین به استان‌ها سفر کردند، شاهد افتتاح‌های بسیار زیاد و به ثمر رسیدن بسیاری از پروژه‌ها هستیم و در زمینه پروژه‌های ناتمام تصمیمات خوبی گرفتیم که به مردم واگذار شود.

روحانی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم روند اشتغال را برای سال آینده حفظ کنیم تا مردم در زمینه کالای اساسی دچار مشکل نشوند و این اولویت ما برای سال ۹۸ است و مردم برای تامین کالای اساسی و مواد ضروری اطمینان داشته باشند و ارز ثبات داشته باشد و افرادی که حقوق ثابت دارند در حدی که توان داریم رشد دهیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در زمینه مسائل منطقه‌ای حرکت‌ها به سود مردم منطقه است، اظهار داشت: شرایط یمن به گونه ای است که آنهایی که می‌خواستند این کشور را در اشغال خود داشته باشند امروز احساس می‌کنند راهی جز صلح با مردم یمن ندارند. روحانی خاطرنشان کرد: ما همواره از مذاکرات یمنی - یمنی پشتیبانی کرده و در حال حاضر هم پشتیبانی می‌کنیم و امروز علامت‌ها برای رسیدن به یک آرامش در یمن بیش از گذشته است.

رییس جمهوری ادامه داد در سوریه هم شرایط به سمت صلح و آرامش بیشتر است و این به معنای موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای است.

کد خبر 425201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار