دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: نگاهی به وضعیت بودجه عمومی دولت در هفت ماهه امسال نشان می‌دهد که درآمدهای حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی با رشد ۵۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به ۷۲ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان رسیده است.

نفت

به گزارش ایرنا و برپایه آمارهای بانک مرکزی، دولت تا پایان مهر ماه امسال در مجموع ۱۹۸ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان از منابع مختلف درآمد داشته که شامل ۷۵ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان مالیات و سایر درآمدها، ۷۲ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان واگذاری دارایی های سرمایه ای و ۴۹ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان واگذاری دارایی های مالی است.

از سرفصل درآمدهای دولت، در مدت یاد شده بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی نصیب خزانه دولت شده است که نسبت به پارسال بیش از ۱۴ درصد رشد دارد؛ در بخش «سایر درآمدها» که مواردی چون حقوق ورودی کالاها را در بر می‌گیرد نیز ۱۵ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان در هفت ماهه امسال درآمد کسب شده که بیش از ۲۵ درصد در مقایسه با سال گذشته کم شده است.

همچین در سرفصل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، بیشترین رشد درآمد مربوط به فروش نفت خام است؛ دولت در این مدت از محل فروش منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی ۷۲ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان درآمد داشته که بیش از ۵۹ هزار میلیارد تومان آن مربوط به ارزش نفت خام فروخته شده است؛ این میزان درآمد نفتی در مقایسه با هفت ماهه پارسال ۶۸.۴ درصد رشد دارد.

در سرفصل واگذاری دارایی‌های مالی که به تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق اسناد خزانه باز می‌گردد دولت در هفت ماهه امسال ۴۹ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان عایدی داشته که از رشد ۴۲.۷ درصدی نسبت به پارسال حکایت می‌کند.

  • مخارج دولت

نگاهی به جدول هزینه‌های دولت در مدت یاد شده گویای آن است که در هفت ماهه امسال دولت ۱۵۰ هزار و ۱۷ میلیارد تومان بابت پرداخت‌های جاری هزینه کرده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۰.۸ درصد رشد دارد. همچنین میزان تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یا همان پرداخت‌های عمرانی دولت ۳۱ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان ذکر شده که رشد ۱۲۲ درصدی در همسنجی با پارسال را نشان می‌دهد.

در حوزه تملک دارایی‌های مالی که به بازیافت اسناد مالی سررسید شده خزانه باز می‌گردد، دولت در هفت ماهه امسال ۱۰ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان هزینه کرده است که نسبت به پارسال ۱۴.۸ درصد کاهش دارد.

کد خبر 425685

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار