همشهری‌آنلاین: سالاری گفت: بعضی نهادهای حکومتی از برخی تناقض‌های قانونی سواستفاده می‌کنند تا شوراها را ناکارآمد نشان‌ بدهند و بخشی از اختیارهای آنها را سلب کنند.

سالاري، شوراي شهر

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بر لزوم بازنگری به‌روز سازی قوانین و حذف قوانین موازی و زائد تاکید کرد.

به گزارش ایسنا،  سالاری در جمع مدیران کل حقوقی کلانشهرها با بیان اینکه بخش عمده ناکارآمدی سیستم کنونی کشور ما در تمام حوزه‌ها، تعدد قوانین و تفسیرهای متعددی است که از آن‌ها می‌شود، گفت: بازنگری و به‌روزسازی قوانین و حذف قوانین موازی و زائد باید در اولویت مجلس و شوراها باشد، همچنین تنقیح قوانین یکی دیگر از مشکلات ماست که متاسفانه در فرایند تصمیم‌گیری‌ها، ادارات کل حقوقی هم در این حوزه کمک چندانی نمی‌کنند.

سالاری با اشاره به اینکه در حوزه مدیریت شهری وضعیت بدتر از پارلمان ملی و قوانین کشور است بیان کرد: ما قانون شهرداری ها را داریم که قانون خوبی است و بعد از پیروزی انقلاب در راستای تحقق شوراها، قانون شوراها به عنوان موضوعی جدا از قانون شهرداری ها نوشته شد، در حالیکه در همان زمان می بایست کل قانون به‌روزرسانی، ارزیابی و تنقیح می شد. چراکه قانون شهرداری ها مجموعه‌ای از اختیارات فراتر از شوراها را به شهرداران داده و سپس در قانون شوراها گفته که شوراها، شهردار را انتخاب کنند و به شهرداران گفته که تابع نظرات شورا باشند و البته شورا نقش تقنینی هم دارد که این موارد منافات جدی باهم دارند.

او تصریح کرد: این منافات یکی از دلایل جدی است که نهاد شورا بعد از نزدیک به پنج دوره فعالیت، هنوز به جایگاه اصلی خود نرسیده است و همین موضوع موجب سوء استفاده نهادهای حاکمیتی شده و امروز می‌خواهند بگویند که نهاد شورا ناکارآمد است و در فرایند تدوین لایحه مدیریت شهری به جای این‌که مجموعه تصدی‌گری‌ها و تولی‌گری‌ها را به شوراها و مدیریت شهری به عنوان حکومت‌های محلی واگذار کنند، ناکارآمدی شوراها را مطرح می‌کنند تا مجموعه‌ای دیگر از اختیارات شوراها و شهرداری‌ها را بگیرند.

این عضو شورای شهر تهران بر نقش اداره‌هایکل حقوقی و استفاده از ظرفیت حقوقدانان و متخصصین در تصمیم‌گیری‌ها تاکید کرد و گفت:  اصلاح قوانین، موضوعی است که باید به دغدغه عموم تبدیل شود، چراکه تا موضوعی تبدیل به دغدغه عمومی نشود برای اصلاحبررسی نمی‌شود و دغدغه‌کردن موضوعات، وظیفه نخبگان و کارشناسان است.

کد خبر 423904
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شورای شهر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha