همشهری آنلاین: عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی مجمع درباره کلیات لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) بحث کرد و بررسی جزییات و رای گیری در این باره به جلسه بعد موکول شد.

حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری در گفت‌و‌گو با ایرنا، اظهار داشت: امروز 5 آبان، جلسه هیات عالی نظارت پیش از جلسه صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شد، دستور کار صحن هم بررسی تفاهمنامه‌ای میان ایران با آذربایجان بود که به علت به حد نصاب نرسیدن، این جلسه تشکیل نشد.

انصاری درباره لوایح پولشویی و پالرمو که رییس مجلس آن را به مجمع ارجاع داده نیز اظهار داشت: این دو لایحه به طور مستقیم به صحن می‌آید و دیگر در دستور کار هیات عالی نظارت نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که با نظر به اینکه اعضای هیات عالی نظارت، عضو مجمع نیز هستند؛ امکان دارد با توجه به مخالفت آنها با این لوایح، در صحن مجمع تشخیص به آن رای مثبت بدهند؟ گفت: این دو با هم مغایرتی ندارند.

انصاری توضیح داد: برخی مواقع شورای نگهبان، مصوبات مجلس شورای اسلامی را رد می‌کند، زیرا آنها را مغایر قانون اساسی یا شرع می‌داند، اما وقتی که همان مصوبه در مجمع تشخیص به رای گذاشته می‌شود؛ از روی مصلحت به آن رای مثبت می‌دهند.
وی افزود: ممکن است اعضای هیات عالی نظارت، لوایح پولشویی و پالرمو را نیز منطبق با سیاست‌های کلی نظام ندانند، ولی به جهت مصلحت کشور به آن رای مثبت بدهند.

لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم 15 مهرماه سال جاری با 143 رای موافق و 120 رای مخالف به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای انطباق با قانون اساسی و شرع به شورای نگهبان ارجاع شد.

این لایحه شامل یک مقدمه، 28 ماده و یک پیوست است که بر اساس آن، جمهوری اسلامی ایران الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را با شروطی می‌پذیرد.

کد خبر 420245

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار