همشهری آنلاین: جین آستن، هارپر لی، شارلوت برونته و جی‌کی رولینگ و سه بانوی دیگر از نویسندگان پیشتاز در نظرسنجی انتخاب محبوب‌ترین رمان از نگاه آمریکایی در میان ۱۰۰ رمان برتر هستند.

هارپر لی و رولینگ

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از ایران‌آرت، شبکه PBS آمریکا اوایل بهار امسال 100 رمان برتر را به مخاطبان خود معرفی کرد و از آنها خواست در یک نظرسنجی عمومی، محبوب‌ترین رمان در میان خوانندگان آمریکایی را انتخاب کنند. تا امروز بیش از 3.8 میلیون نفر در این رای‌گیری شرکت کرده‌اند و نتایج بیانگر اقبال گسترده مردم و کتابخوان‌ها به نویسندگان و رمان‌های انگلیسی‌زبان و نادیده گرفته شدن رمان‌های روسی و فرانسوی در میان برترین‌هاست.

در شرایطی که نظرسنجی یک روز دیگر (پنجشنبه 18 اکتبر) به پایان می‌رسد، شبکه PBS فهرست 10 رمان برتر را به ترتیب الفبا اعلام کرده که از این قرار است: «تار شارلوت» ای‌بی وایت، «وقایع‌نگاری نارنیا» سی‌اس لوییس، «بر باد رفته» ویکتور فلمینگ، «هری پاتر» جی‌کی رولینگ، «جین ایر» شارلوت برونته، «زنان کوچک» لوییزا می الکات، «ارباب حلقه‌ها» جی. آر. آر. تالکین، «غریبه» دایانا گابالدن، «غرور و تعصب» جین آستن و «کشتن مرغ مقلد» هارپر لی.

این در حالی است که نویسندگان و چهره‌هایی چون فیودور داستایفسکی، الکساندر دوما، آنتوان چخوف، ماریو پوزو، میگل دسروانتس، پائولو کوئلیو، لئو تولستوی، دافته دوموریه، گابریل گارسیا مارکز و آنتوان دوسنت اگزوپری هم در این فهرست حضور دارند و البته چون هنوز فهرست کامل معرفی نشده، شاید ردی از این نامداران تاریخ ادبیات در میان برترین‌ها به چشم بخورد.

در میان 10 چهره برتر، فقط رولینگ و گابالدن زنده هستند. هفت زن در فهرست حضور دارند و بریتانیایی‌ها و آمریکایی‌ها با نسبت مساوی روی پله‌ها نشسته‌اند. در دوران برگزاری نظرسنجی، شبکه PBS برنامه «متون بزرگ آمریکایی» را پخش و در آن با حضور چهره‌های سرشناس کتاب‌ها را معرفی می‌کرد. قرار است آخرین قسمت این برنامه روز 23 اکتبر روی آنتن برود؛ برنامه‌ای که در آن از محبوب‌ترین رمان تاریخ آمریکا رونمایی می‌شود.

کد خبر 419482

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha