همشهری آنلاین: آنا برنز با «شیرفروش» نخستین نویسنده اهل ایرلند شمالی برنده جایزه ادبی من بوکر لقب گرفت و ۵۰ هزار پوند پول نقد را با خود به خانه برد.

آنا برنز

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از گاردين، «شيرفروش» سومين رمان برنز و داستان دختري 18 ساله و بدون نام است كه از سوي مردي بزرگ‌تر و قدرتمندتر از خودش ملقب به ميلك‌من يا همان شيرفروش مورد آزار جنسي قرار مي‌گيرد. كوام آنتوني آپيا، فيلسوف سرشناس و رئيس هيات داوران جايزه من بوكر اين كتاب را «به شكلي باورنكردني اصيل» توصيف كرد و گفت: «هيچ‌يك از ما پيش‌تر چنين چيزي نخوانده بوديم.»

برنز «شيرفروش» را با استفاده از پاراگراف‌هاي بسيار بلند روايت كرده كه همين امر شايد خواندن آن را براي مردم عادي و كتاب‌دوستان سخت كند اما آپيا كه خودش با متون سخت فلسفي سر و كار دارد، معتقد است «شيرفروش» را در كمال آرامش خوانده و از آن لذت برده است. نويسنده 56 ساله اهل ايرلند شمالي پس از اعلام نامش از شدت هيجان و خوشحالي نتوانست حرف بزند اما در كنفرانس خبري چند جمله صحبت كرد.

برنده من بوكر 2018 گفت: «وظيفه من به عنوان يك نويسنده اين است كه خودم را نشان بدهم، حاضر باشم و منتظر بمانم. آنقدر انتظار بكشم تا شخصيت‌ها داستان خودشان را به من بگويند.» برنز در پاسخ به پرسشي درباره دليل فاصله زياد ميان نوشتن «بدون استخوان» رمان برنده جايزه اورنج در 2002 تا امروز گفت: «پول درمي‌آوردم و از خانه‌اي به خانه ديگر مي‌رفتم. مي‌خواهم با اين 50 هزار پوند قرض‌هايم را بدهم و با باقيمانده‌اش زندگي‌ام را بگذرانم.»

برنز نخستين ايرلندي البته از نوع شمالي است كه برنده جايزه معتبر من بوكر مي‌شود. آن انرايت، جان بنويل و رودي دويل همگي از جنوبي‌هايي هستند كه نام ايرلند را به سياهه برندگان بوكر افزوده‌اند. برنز در عين حال نخستين نويسنده زن از 2012 است كه اين جايزه معتبر را به نام خود سند مي‌زند. در آن سال، هيلاري منتل من بوكر را برده بود.

ريچارد پاورز (نويسنده شهير آمريكايي)، ديزي جانسن كه در 27 سالگي جوان‌ترين نامزد دريافت من بوكر است و اسي ادوگيان كانادايي ديگر نامزدهاي من بوكر 2018 بودند كه رقابت را به نويسنده 56 ساله زاده بلفاست واگذار كردند.

کد خبر 419369

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha