در گذشته نه چندان دور که هنوز صحبت از حضور بانوان در خارج خانه و فعالیت‌های اجتماعی آنها دوشادوش مردان نبود مهمانی‌ها و دورهمی‌های زنانه در مناسبت‌هایی مثل عروسی، مراسم پاتختی، پاگشا، شب نامگذاری نوزادان، روضه‌خوانی و مولودی مراکز تجمع اجتماعی بانوان محسوب می‌شد.

نمایش

جایی که خانم‌ها می‌توانستند چند ساعتی را بدون حضور مردان، یک دل سیر با هم درددل و گاهی اوقات از دلتنگی‌ها و مشکلاتشان با هم صحبت کنند. گاهی اوقات این مشکلات را در قالب اجرای نمایش و بازی بیان می‌کردند تا شاید راه‌حل درست و منطقی برای رفع آن با همفکری دوستان و آشنایان پیدا کنند.

در این نمایش گاهی اوقات زن‌ها با پوشیدن لباس‌های مردانه، نقاشی ریش و سبیل بر صورت و بم کردن صدا، خود را شبیه مردها و گاهی نقش پیرزن یا کودک را بازی می‌کردند. از بسیاری از این نمایش‌ها به‌عنوان نمایش فکری زنانه یاد می‌کنند. نمایش‌هایی که مشاوره و راهکار‌های خوبی را برای دوام و استحکام بنیان خانواده یا حتی آرامش روحی خانم خانه داشت. در میان نمایش‌های زنانه، 9 نمایش معروف در تهران بود که از معروف‌ترین آنها «خاله دیگ به سر»، «گل گندم»، «مولودی» و «عروس و مادر شوهر» را می‌توان نام برد.

کد خبر 419272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار