همشهری آنلاین: مشکل پوستی شایع موسوم به اگزما عمدتا در پشت زانوها، آرنج، اطراف گردن، دور چشم یا گوش‌ها اتفاق می‌افتد. حال نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد این بیماری با نیش زنبور عسل قابل درمان است.

تسکین علائم اگزما با زهر زنبورعسل

به گزارش خبرنگار مهر، اگزما یک بیماری مزمن است که موجب می‌شود پوست قرمز، خشک، ترک خورده و خارش‌دار شود. مشکل پوستی التهابی بسیار شایعی است که در آن عملکرد محافظ پوست مختل یا تضعیف می‌شود، در نتیجه پوست خشک شده و در برابر عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی آسیب پذیرتر می‌شود.

حال محققان در مطالعه بر روی سلول موش‌ها و انسان‌ها مشاهده کردند زهر زنبور عسل و ملتین، یکی از اجزای اصلی آن، التهاب پوست را با هدف قرار دادن سلول‌های ایمنی مهار می‌کند.

محققان بریتانیایی عنوان می‌کنند: «این مطالعه اثبات کرده که زهر زنبور عسل و ملیتین دارای فعالیت ایمنی سازی است و چنین فعالیتی با تنظیم تفکیک سلولی کمک کننده T مرتبط است، در نتیجه بیماری‌های پوستی التهابی ناشی از درماتیت آتوپیک را تسکین می‌دهد.»

طبق یافته محققان، از هر ۵ کودک یک کودک قبل از تولد یک سالگی‌اش مبتلا به اگزما می‌شود. همچنین حدد ۵۳ درصد از موارد ابتلا به درماتیت آتوپیک تا رسیدن به سن ۱۱ سالگی از بین می‌روند. در ۶۵ درصد موارد هم این عارضه تا سن ۱۶ سالگی از بین می‌رود.

به گفته محققان، به دلیل تغییر در سبک زندگی یا فاکتورهای زیست محیطی عامل اگزما، شمار افراد مبتلا به اگزما در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

کد خبر 416205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار