همشهری آنلاین: با وجودی که باکتری E. coli به عنوان یک عامل مسموم کننده غذا شناخته می‌شود اما مطالعه جدید نشان می‌دهد این باکتری موجب افزایش جذب آهن در بدن می‌شود.

شایع‌ترین باکتری در روده انسان با کم خونی مقابله می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه کلرادو آمریکا دریافته‌اند باکتری E. coli (اِشریشیا کولی)، شایع‌ترین باکتری در روده انسان و حیوان، نقش اساسی در تقویت سلامت از طریق جذب آهن دارد؛ از این رو تصور قبلی مبنی بر اینکه این باکتری موجب مسمومیت غذا یا سرقت مواد مغذی از میزبانش می‌شود را به چالش می‌کشاند.

نتایج مطالعه جدید مکانیسمی را نشان می‌دهد که طبق آن، E. coli برای میزبانش مفید بوده و می‌تواند در نهایت درمانی موثر برای فقر آهن ناشی از بیماری آنمی (کم خونی) باشد، بیماری‌ای که بیش از یک میلیارد نفر در سطح جهان درگیر آن هستند.

دانشمندان از مدت‌ها قبل می‌دانستند که E.coli ترکیبی موسوم بهEnterobactin تولید می‌کند تا برای بقا و تکثیر خود آهن را جمع‌آوری نماید.

اما این تصور وجود داشت که این اقدام این باکتری موجب دزدی آهن از میزبانش می‌شود و میزبان را دچار فقر آهن می‌کند.

اما حال این مطالعه جدید نشان می‌دهد enterobactin با پروتئینی موسوم به «سنتز ATP» در درون میتوکندی میزبان پیوند یافته و در نتیجه آهن جمع آوری شده را به سلول‌های میزبان هم منتقل می‌کند.

«مین هان»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج مطالعه ما یک نقش کلیدی E.coli را شناسایی کرده که آن هم کمک به سلول‌ها در جذب آهن است.»

محققان با مطالعه بر روی سلول‌های انسانی مشاهده کردند افزودن enterobactin به رژیم غذایی، حتی بدون افزودن آهن، موجب تقویت میزان آهن در سلول‌ها شد.

کد خبر 414603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =