همشهری آنلاین: توافقنامه همکاری مرزبانی مشترک میان ایران و عراق امروز سه شنبه با حضور سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و سپهبد حامد عبداله ابراهیم الحسینی فرمانده مرزبانی جمهوری عراق در ستاد فرماندهی مرزبانی امضا شد.

رضایی

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار رضایی در حاشیه هفتمین اجلاس مشترک مرزی ایران و عراق و امضای توافقنامه همکاری مشترک، گفت: با توجه به وجود قریب به 1609 کیلومتر مرز خشکی و آبی میان دو کشور برگزاری نشست و اجلاس های مشترک و تخصصی بین مرزبانان دو طرف اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: امروز هفتمین اجلاس مرزی دو کشور ایران و عراق به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در ستاد فرماندهی مرزبانی برگزار و توافقنامه همکاری امضا شد.

فرمانده مرزبانی کشور با تاکید بر اینکه برگزاری چنین نشست هایی برای ارتقای امنیت مرزی دو کشور ضروری است، یادآور شد: در گذشته نیز نشست های مشترک داشتیم و طی این جلسات توافقات بسیار خوبی همچون اجرای گشت های همزمان، تبادل اطلاعات و تجربیات و برگزاری رزمایش های مشترک مرزی صورت گرفته است.

این مقام ارشد مرزبانی کشور یادآور شد: طی سال های اخیر از طرف استکبار، فتنه بزرگی همچون داعش به منطقه به ویژه کشور دوست و برادر جمهوری عراق تحمیل شد و در این مدت ملت عراق با سختی های فراوانی روبه رو بودند و به لطف خداوند توطئه های دشمنان خنثی شد و فتنه شوم آمریکایی، عبری، تکفیری خنثی و ناکام ماند.

وی افزود: نابودی داعش باعث خوشحالی و خشنودی ملت مسلمان عراق شد و این توفیق مسئولیت ما را برای همکاری های مشترک و ارتقای امنیت مرزی سنگین تر می کند.

سردار رضایی ادامه داد: در این نشست نیز بر اجرای بندهایی از توافق های قبلی تأکید شد و همچنین تبادل اطلاعات، مبارزه با تحرکات اشرار و گروه های تروریستی و قاچاقچیان و ترددهای غیرمجاز از دیگر مفاد این توافقنامه است.

این مقام ارشد مرزبانی ناجا خاطر نشان کرد: با وجود مرزهای مشترک میان ایران و عراق بر تقویت تعاملات تأکید داریم و معتقدیم که این همکاری های مشترک مرزی به امنیت بیشتر منتج می شود.

فرمانده مرزبانی کشور با بیان اینکه در حوزه آب های مشترک نیز توافقاتی داشتیم، عنوان کرد: در سال های گذشته موردهایی در حوزه دریایی از جمله تعدی به قایق های بازرگانان یا سرقت های دریایی مشاهده شد که امروز در این حوزه تبادل اطلاعات کردیم و طی دو سال گذشته همکاری و هماهنگی خوبی بین مرزبانی ایران و عراق وجود داشته و این رویکرد به جد ادامه دارد.

عالی ترین مقام مرزبانی کشور یادآور شد: به دلیل دارا بودن دو کشور از دین مشترک، برخی فرهنگ های مشترک و منافع مشترک هماهنگی هایی صورت گرفت که طی بهار سال آینده بین مرزبانان دو کشور ایران و عراق مسابقات ورزشی و فرهنگی در شهر سلیمانیه برگزار می شود که البته زمان دقیق آن اعلام می شود، برگزاری چنین مسابقاتی برای تعمیق روابط و تعاملات دو کشور است.

سردار رضایی با اشاره به درپیش بودن راهپیمایی بزرگ اربعین، تصریح کرد: اربعین امام حسین (ع) که کنگره جهان اسلام است و نمونه ندارد، در پیش است و امروز در راستای برگزاری هرچه بهتر راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی نیز توافقاتی داشتیم.

وی اضافه کرد: همزمان با این ایام حدود چهار میلیون ورود و خروج طی بیست روز از مرزهای سه گانه کشور (مهران، شلمچه و چذابه) صورت می گیرد و برای ما تسهیل تردد زوار بسیار حائز اهمیت است.

فرمانده مرزبانی کشور ادامه داد: لازم است از دولت عراق و مرزبانان این کشور برای همکاری خوب و بسترسازی استقبال از زوار تشکر کنم.

به گفته سردار رضایی، برای بازگشایی مرز خسروی نیز آمادگی داریم و باید زیرساخت ها از سوی دولت عراق هم آماده شود تا تردد زوار همزمان با ایام اربعین حسینی (ع) تسهیل شود.

کد خبر 413637

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha