همشهری آنلاین: طبق تحقیقی جدید در صورت ادامه روند استفاده از سوخت‌های فسیلی و گرمایش آب و هوا، زمین به یک گلخانه گرم تبدیل می‌شود. این رویداد احتمالا در چند دهه آتی اتفاق بیفتد.

زمین به گلخانه‌ای گرم تبدیل می‌شود

به گزارش مهر به نقل از فیز، سیاره زمین به شدت نیازمند استفاده از سوخت‌های تجدیدپذیر است زیرا خطرات سوخت‌های فسیلی آلاینده زمین را به یک گلخانه گرم تبدیل می‌کند.

محققان دانشگاه کپنهاگن، دانشگاه ملی استرالیا و انسیستو پوتسدام (مطالعه تاثیرات آب و هوا) در آلمان این پژوهش را انجام داده‌اند. آنها معتقدند پدیده تبدیل شدن زمین به گلخانه‌ای گرم غیرقابل کنترل و برای بسیاری از افراد خطرناک است.

طبق این پژوهش اگر ذوب شدن یخ‌های قطبی همچنان ادامه یابد، از میزان جنگل‌های روی زمین کاسته می‌شود و سطح گازهای گلخانه‌ای به حد اخطار می‌رسد و در نتیجه وضعیت زمین از مرز برگشت‌ناپذیری گذر می‌کند. گذر از این آستانه به معنای گرم‌تر شدن ۴ تا ۵ درجه‌ای آب و هوا است. همچنین در این وضعیت سطح دریا نیز ۱۰ تا ۶۰ متر بالاتر خواهد رفت.

بر اساس این تحقیق، چنین رویدادی چندان دور نیست و احتمالا در چند دهه آتی اتفاق بیفتد.

همچنین با توجه به روند گرمایش زمین تا پایان قرن جاری یا حتی زودتر، سیلاب در رودها جاری می‌شود، طوفان‌ها شهرهای ساحلی را ویران می‌کنند و صخره‌های مرجانی به طور کامل از بین می‌روند. همچنین متوسط دمای فعلی جهان نیز از دمای هوا در بازه‌های زمانی گرم‌تر بین عصرهای یخی در ۱.۲ میلیون سال قبل نیز بالاتر می‌رود.

ذوب شدن یخچال‌های قطبی نیز به افزایش سطح دریا منجر می‌شود. در این وضعیت زمین غیرقابل سکونت خواهد بود.

دانشمندان معتقدند هنگامی که آب و هوای زمین ۲ درجه سلسیوس گرم‌تر شود، کار از کار گذشته است. افزایش ۲ درجه‌ای دمای هوا ممکن است عناصر خطرناکی را فعال کند که تاثیری دومینو وار دارند و حتی ممکن است به افزایش بیشتر دما منجر شوند.

به هر حال برای اجتناب از این روند انسان باید شیوه زندگی خود را برای محافظت از زمین تغییر دهد. باید منابع تجدیدپذیر جایگزین سوخت‌های فسیلی شوند و استراتژی‌های بیشتری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به کار رود.

مدیریت خاک و روش‌های کشاورزی، فناوری‌های محافظت از مناطق خشک و ساحلی نیز باید در نظر گرفته شود.

کد خبر 412975

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها