جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
۰ نفر

همشهری‌ آنلاین: نخستین نماز جمعه مرداد سال‌جاری در تهران به امامت آیت‌الله موحدی کرمانی اقامه شد.

موحدی کرمانی

به گزارش ایرنا، آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران که در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد، با تاکید بر اینکه منابع ارزی باید صرف واردات کالاهای اصلی مورد نیاز کشور شود، افزود: کالاهای اساسی، مواد غذایی، دارو، نهاده های بخش کشاورزی و به طور کلی مایحتاج ضروری مردم باید با نرخ ارز رسمی 4200 تومانی تهیه و ارزان در اختیار مردم قرار گیرد.

وی اظهار داشت: بر اساس اطلاعات دریافتی از اواخر فروردین امسال تا اواسط خرداد، کالاهای غیر ضروری نیز با همین نرخ ارز رسمی وارد شد که نه تنها منابع کشور از دست رفت، بلکه فساد و رانت ایجاد کرد.

امام جمعه موقت تهران با ابراز تاسف و نگرانی از این رخداد، گفت: از دولت انتظار می رود بازار ثانویه ارز را به شکل جدی پیگیری کند.

آیت الله موحدی کرمانی دادن ارز به سفرهای غیرضروری را "خیانت به کشور" توصیف کرد و گفت: گاهی سفر ضروری است و یا دانشجویی می‌خواهد تحصیل کند؛ اما چه لزومی دارد به مسافر سفرهای غیرضروری ارز 4200 تومانی داده شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: بخشی از مشکلات اقتصادی کشور در شرایط کنونی مربوط به وضعیت نظام بانکی است که به دلیل ضعف نظارتی از سوی بانک مرکزی شاهد افزایش گسترده حجم نقدیندگی هستیم؛ این حجم نقدینگی اگر مدیریت نشود، همه بازارهای اقتصادی کشور را متلاطم می‌کند.

آیت الله موحدی کرمانی از دولت خواست برای هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد اقتصادی هرچه سریعتر وارد عمل شود.

وی در ادامه استقلال نداشتن بانک مرکزی از دولت را ریشه بخش عمده‌ای از مشکلات کنونی اقتصاد کشور برشمرد و گفت: راه حل مشکل بانک مرکزی، استقلال آن از قوه مجریه است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران بر لزوم تغییر تیم اقتصادی تاکید کرد و گفت: گفته می‌شد برخی از اعضای تیم اقتصادی کابینه سیاست‌های اقتصادی دولت را قبول ندارند؛ پذیرفتنی نیست از دولت چند صدایی در تصمیم‌های اقتصادی به گوش برسد.

وی اظهار داشت: دولت باید صدای واحد اقتصادی داشته باشد و لازم است از نیروهای جوان، فعال، همراه و یک صدا در تیم اقتصادی دولت استفاده شود.

آیت الله موحدی کرمانی خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی کشور، بازنگری در ساختار مدیریت متمرکز ضروری بوده و تفویض اختیار به استانداران برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های منطقه‌ای خودشان و رونق اقتصاد منطقه نیز لازم است.

وی افزود: از رییس جمهوری انتظار می‌رود بر اساس اصول 127 و 138 قانون اساسی برای تحول در استان ها، بخشی از اختیارات خود را به استانداران تفویض کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران از مسئولان کشور خواست بکوشند، دل را از محبت مردم و عشق به خدمت جامعه و غم مستمندان را پر کنند و غمخوار مردم باشند.

آیت الله موحدی کرمانی توصیه کرد، برای آرامش مستضعفان جامعه سطح زندگی را پایین بیاوریم و به دریافتی معمول و متعارف بلکه کمتر از بیت‌المال قانع باشیم و علوی شویم.

امام جمعه موقت تهران گفت: خداوند بر زعمای حکومت اسلامی واجب کرده است که زندگی خود را در سطح ضعفا قرار دهند تا آنها آرام بگیرند و بگویند مسئولان هم مثل ما زندگی می‌کنند.

آیت الله موحدی کرمانی خطاب به مسئولان گفت: اجازه ندهید در بین شما مسئولان پاک، افرادی خائن پیدا شوند و میلیاردها تومان از بیت‌المال را بدزدند و فرار کنند؛ با نظارت کامل و دقیق جلو این خطر را بگیرید. البته قوه قضاییه هم باید اشدّ مجازات را درباره غارت‌گران بیت‌المال اعمال کند.

وی تصریح کرد: منتظر نباشید مردم به دلیل فشار اقتصادی به خیابان‌ها بریزند و خواسته‌های مشروع خود را مطالبه کنند؛ آن وقت شما بیدار شوید اقدام مناسب کنید.

آیت الله موحدی کرمانی خطاب به دولتمردان گفت: شما دولت تدبیر هستید؛ مشکلات اقتصادی مردم را شناسایی کنید و به دفع قبل از رفع بپردازید؛ البته مردم انقلابشان را دوست دارند، صبر انقلابی دارند و صبر را از امام حسین (ع) آموختند اما شما بکوشید انقلابی باشید و کار انقلابی کنید.

امروز ( 5 تير) مصادف با برپایی نخستین نماز جمعه تهران بعد از انقلاب اسلامی به امامت آیت الله سیدمحمود طالقانی بود که پنجم مرداد سال ۱۳۵۸ در دانشگاه تهران برگزار شد.

کد خبر 411891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار