همشهری آنلاین: معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: ما کماکان منتظر این هستیم تا راه حل‌های عملیاتی بسته پیشنهادی اروپا برای اجرای تعهدات به ما داده شود که این موضوع هنوز در حال مذاکره است.

عراقچی

به گزارش ايرنا، سیدعباس عراقچی در گفت‌وگو با شبكه العالم، در پاسخ به سوالی درباره بسته پیشنهادی اروپا در قبال برجام و اقدامات صورت گرفته در این باره افزود: تعاملاتی که ما با کشورهای اروپایی داشتیم منتهی شده به یک مجموعه از تعهداتی که آنها به ما داده‌اند که شامل بسته پیشنهادی آنها نیز می‌شود.

وی افزود: این بسته در حوزه های مختلف نفت و گاز، بیمه و بانکی و همه مواردی که خواسته های ایران از برجام است را شامل می‌شود که ما کماکان منتظر این هستیم تا راه حل‌های عملیاتی برای اجرای این تعهدات به ما داده شود که این موضوع هنوز در حال مذاکره است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره مهلت اروپا برای ارائه پیشنهادات عملی خود به ایران، گفت: مهلتی که وجود دارد همان تاریخ 15 مرداد است که شروع قسمت اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهد بود که طبیعتا تا قبل از تاریخ مذکور باید به مکانیزم‌های عملی رسیده باشیم تا خواسته‌های ایران تامین شود.

عراقچی افزود: در 15 مرداد همه تحریم‌ها بر نمی‌گردد و مهلت بعدی در آبان ماه است که ما در 3 ماه باقی مانده فرصت کار روی راه حل‌های عملیاتی برای تحریم‌های بعدی را داریم.

وی تاکید کرد: آنچه که اکنون وجود دارد تعهدات سیاسی در حوزه های مختلفی است که از طرف کشورهای 1+4 مطرح شده و در بیانیه نشست وزرای خارجی 1+4 نیز به صورت آشکار سرفصل‌های این تعهدات آمده است از همین رو کماکان ما در حال مذاکره و کار روی راه حل‌های عملیاتی و ساز و کارهای اجرایی این تعهدات هستیم ازهمین رو مذاکرات ادامه دارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در رابطه با تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا گفت: اگر ایران نتواند صادرات نفت داشته باشد طبیعتا اینگونه نیست که بنشیند و نگاه کند که بقیه در حال صادرات نفت هستند، اگر ما نتوانیم صادرات داشته باشیم دیگران هم نخواهند توانست، گزینه‌ها ،اختیارات و انتخابات ایران زیاد است، اینطور نیست که یک راه حل و یک تنگه هرمز وجود داشته باشد.

عراقچی با بیان اینکه گزینه‌های متعددی برای مواجهه با اقدام امریکا علیه ایران وجود دارد، تصریح کرد: من امیدوارم ما به نقطه‌ای نرسیم که این بخواهد عملی شود. فکر میکنم که جامعه جهانی، متحدین آمریکا به خصوص اروپایی‌ها، چین، روسیه و هند هم خواهان رسیدن به این نقطه نیستند و به همین دلیل با ما مذاکره می‌کنند برای اینکه خواسته‌های ایران تامین شود.

وی تاکید کرد: اولین خواسته ما فروش نفت ایران و بازگشت پول نفت است و مذاکرات با اروپایی‌ها برای این است که ما به یک سازوکار عملی برای ادامه فروش نفت ایران برسیم. جامعه جهانی خواهان رسیدن به آن نقطه نیست و ما هم خواهان این مسئله نیستیم ولی اینطور نیست که اگر این شرایط به ایران تحمیل شود ایران دست و پا بسته باشد و به تعبیر رییس جمهور بنشیند و فقط نگاه کند ، حتما اینگونه نخواهد بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره معاونت اقتصادی این وزارتخانه و وظایف آن بیان کرد: معاونت اقتصادی وزارت خارجه یک نهاد تازه کار در وزارت خارجه است و قرار نیست کار اقتصادی در خارج از کشور کند.

عراقچی افزود: همه نهادها و وزراتخانه‌های و دستگاه‌های مسئول هستند که باید کار خود را انجام دهند، وزارت امور خارجه به عنوان هماهنگ کننده و سیاست گذار در خصوص سیاست‌های کلان اقتصادی در خارج از کشور است و معاونت اقتصادی ما مشغول این طراحی‌ها و هماهنگی‌هاست و جلسات مکرری بین وزارت خارجه و دستگاه‌های اقتصادی برگزار شده، خصوصا در مورد تحریم‌ها و بازگشت تحریم‌هایی که برجام لغو کرده بود جلسات در حال برگزاری است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شبکه العالم، معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره رویکرد سعودی‌ها در قبال ایران گفت: عربستان سعودی باید در نوع رویکردش به منطقه و نوع ارزیابی اش از سیاست‌های ایران تجدید نظر کند.

عراقچی با بیان اینکه منطقه ما از اشتباهات محاسباتی مکرر عربستان سعودی در منطقه رنج می برد، تصریح کرد: همه مصائبی که در یمن بحرین لبنان قطر شورای همکاری خلیج فارس سوریه و عراق و کردستان عراق رخ داده است به دلیل اشتباهات مکرر عربستان سعودی است.

کد خبر 411542

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha