همشهری آنلاین: اتحادیه اروپا اعلام کرد قوانین مسدودساز این اتحادیه برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران از سه شنبه اجرایی می‌شود.

قوانین مسدودساز اتحادیه اروپا علیه آمریکا ۱۶ مرداد اجرا می شود

به گزارش تارنمای اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک با وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس این مسئله را مطرح کرد.

در این بیانیه اعلام شده است که نسخه به روز شده قوانین مسدودساز تحریمی اتحادیه اروپا از فردا برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران، اجرایی می شوند.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود افزوده است:ماعمیقا در مورد اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران به دنبال خروج واشنگتن از توافق هسته ای ابراز تاسف می کنیم.برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) در حال عمل کردن و رسیدن به اهدافش از جمله تضمین اینکه برنامه هسته ای ایران همچنان منحصرا صلح آمیز باقی می ماند، است.

این بیانیه می افزاید:برجام عنصری کلیدی درمعماری منع اشاعه هسته ای درجهان، توافقی سرنوشت ساز برای امنیت اروپا و منطقه و کل جهان محسوب می شود. ما انتظار داریم که ایران همچنان به طور کامل به تمامی تعهداتش در قبال توافق هسته ای عمل کند.

بنابراین بیانیه، لغو تحریم های مربوط به امور هسته ای بخش ضروری توافق هسته ای با ایران است.هدف از لغو این تحریم ها تاثیر مثبت بر نه تنها روابط اقتصادی و تجاری با ایران بلکه مهمتر از آن تاثیر مثبت بر زندگی مردم ایران بوده است.

در این بیانیه آمده است: ما مصمم به حفاظت ازفعالان اقتصادی اروپایی که تجارت قانونی با ایران دارند، براساس قوانین اتحادیه اروپا و در هماهنگی با قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل هستیم.به همین دلیل از روز 7 اوت (16 مرداد) نسخه به روز شده قوانین مسدودساز تحریمی اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران، اجرایی می شوند تا از شرکت هایی اروپایی که تجارت قانونی با ایران دارند در برابر تاثیرات تحریم های امریکا حفاظت شود.

در ادامه این بیانیه عنوان شده است:اعضای باقی مانده برجام متعهد به فعالیت در راستای حفظ کانال های مالی موثر با ایران و ادامه صادرات نفت وگاز ایران بوده اند.دراین راستا فعالیتهای ما ادامه خواهد داشت که از جمله آن همکاری با کشورهای ثالث علاقمند به حمایت از برجام و حفظ روابط اقتصادی باایران است. این اقدامات ظرف هفته های آتی درسطوح وزرا افزایش و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.حفظ توافق هسته ای با ایران مسئله احترام به توافق نامه های بین المللی و همچنین مسئله امنیت جهانی است.

کمیسیون اروپا چندی پیش در بیانیه ای اعلام کرد: قانون انسداد پیروی شرکت های اتحادیه اروپا را از تحریم های فرامرزی آمریکا ممنوع ساخته و شرکت ها را مجاز می شمارد تا زیان های ناشی از این تحریم ها را از عامل آن دریافت نمایند. بر اساس این قانون، آراء ناشی از داوری های خارج از اتحادیه اروپا که بر اساس تحریم های آمریکا صادر شده باشند، ملغی می شوند.

پیش از این وزارت اقتصاد آلمان نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کردکه این کشور کماکان با واشنگتن مذاکره می کند تا معافیت های شرکت های آلمانی از تحریم های ایران را اخذ نماید.

این وزارتخانه دربیانیه خود تصریح کرد:ضمانت صادرات و ضمانت سرمایه گذاری وزارت اقتصاد فدرال آلمان کماکان برای شرکت های فعال در ایران موجود است.

توافق هسته ای ایران و 1+5 بعد از حدود دو سال مذاکرات فشرده بین ایران، آمریکا، انگلیس، چین، فرانسه، المان و روسیه در سال 2015به امضا رسید. ترامپ روز 18 اردیبهشت ماه سال جاری خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد. این اقدام با انتقادات گسترده جهانی و بویژه دیگر طرف های امضا کننده برجام روبرو شد و این کشورها اعلام کردند که به برجام پایبند بوده و از آن حمایت می کنند.

کد خبر 412879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار