همشهری آنلاین: رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به رصد فضایی عمق دریاچه ارومیه، گفت: عمق نگین آبی آذربایجان افزایش یافته و به وضعیت مشابه سال ۱۳۹۲ شمسی بازگشته است.

عمق دریاچه ارومیه افزایش یافت

به گزارش ايرنا، مسعود تجریشی روز یکشنبه گفت: ورود آب به دریاچه ارومیه باعث شده است تا نمک‌های رسوبی کف آن حل شده و عمق آن افزایش یابد.

وی با بیان این که 60 درصد از آب دریاچه ارومیه تنها 60 سانتی‌متر ارتفاع دارد، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبریز بسته است که در فصل گرما بیش از 80 سانتی‌متر از تراز آن کاهش می‌یابد.

رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه کاهش تراز دریاچه ارومیه در اثر تبخیر را طبیعی خواند و افزود: در بدترین شرایط نیز تا پایان فصل تابستان بیش از 40 درصد آن حفظ می‌شود.

تجریشی ادامه داد: بهره‌برداری از طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال‌های آینده، میزان تبخیر در این دریاچه را جبران کرده و از کاهش وسعت آن جلوگیری می‌کند.

وی با تاکید بر این که ستاد احیا به دنبال مقابله با ریزگردها در مناطق خشک دریاچه ارومیه است، گفت: اگر تراز دریاچه ارومیه یک متر افزایش یابد، 95 درصد از مناطق مساعد برای ایجاد ریزگردها کنترل می‌شود.

تجریشی با اشاره به پیشرفت فیزیکی طرح انتقال آب از پیرانشهر به نگین آبی آذربایجان، بیان کرد: بهره‌برداری از طرح‌هایی نظیر این پروژه در گذشته بیش از 20 سال به طول انجامیده است، اما این طرح در سال 1394 کلنگ‌زنی شد و تا پایان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: احیای دریاچه ارومیه همدلی و همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی و مشارکت مردمی را طلب می‌کند.

به گزارش ایرنا رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه روز گذشته همراه با رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای بازدید از طرح‌های در حال اجرای این ستاد به آذربایجان غربی سفر کرده است.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این سفر با اشاره به حساسیت دولت نسبت به تحقق وعده‌های خود از جمله احیای دریاچه ارومیه، گفته است که دولت دوازدهم با وجود مشکلات اقتصادی به تزریق اعتبار جهت تکمیل طرح‌های ستاد احیا ادامه می‌دهد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه نقش هماهنگی برای اجرای طرح‌های احیا را بر عهده دارد و اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای تکمیل طرح‌ها در اختیار دستگاه‌های مرتبط از جمله شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی، اداره کل محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی قرار می‌گیرد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز کرد و در سریع‌ترین زمان ممکن طرح‌های 44گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.

نگین آبی آذربایجان در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنابر آمار بین‌المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان‌آب ورودی از آب راهه‌ها، 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره‌ای سیراب می‌شود.

کد خبر 411392

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار