همشهری آنلاین: محققان عنوان می‌کنند افزایش قرارگیری در معرض اشعه ناشی از تلفن‌های موبایل بر حافظه نوجوانان تاثیر دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های محققان سوئیسی نشان می‌دهد قرارگیری در معرض میادین الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی (RF-EMF) ساطع شده از تلفن‌های موبایل به مدت بیش از یک سال می‌تواند تاثیر منفی بر رشد حافظه مجازی نوجوانان داشته باشد.

حافظه مجازی در نیمکره راست مغز قرار گرفته و ارتباط آن با RF-EMF در نوجوانانی که با موبایل‌شان از طریق گوش سمت راست‌شان استفاده می‌کنند، بسیار قابل توجه است.

«مارتین روزلی»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه سلامت عمومی سوئیس، در این باره می‌گوید: «این موضوع بیانگر این مسئله است که RF-EMF جذب شده از طریق مغز مسئول وجود این ارتباط مشاهده شده است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «خطرات احتمالی برای مغز را می‌توان با استفاده از هدفون در حین مکالمه به حداقل رساند. معمولا در زمان‌هایي که کیفیت شبکه پایین بوده و موبایل با حداکثر قدرت عمل می‌کند، خطرات ناشی از امواج آن بیشتر است.»

به نظر می‌رسد سایر ابعاد استفاده از ارتباطات وایرلس نظیر ارسال پیام متنی، گیم بازی کردن یا جستجو در اینترنت مغز را کمتر در معرض RF-EMF قرار می‌دهد و با رشد عملکرد حافظه ارتباطی ندارد.

به گفته روزلی، «هنوز مشخص نیست که RF-EMF چگونه می‌تواند بر فرآیندهای مغز تاثیر گذارد. از این رو نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه است.»

در این مطالعه، ۷۰۰ نوجوان ۱۲ تا ۱۷ سال در طول مدت یک سال تحت بررسی بودند.

کد خبر 411263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی