همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت بهداشت از اتصال مطب پزشکان به سامانه سلامت و ارتقای خدمات بهداشتی از اول مرداد ماه سال جاری، خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر ایرج حریرچی در گفتگو با برنامه 18:30 شبکه خبر گفت: پرونده الکترونیک سلامت یا مجموعه اطلاعات سلامت مردم از برنامه‌های متعددی برخوردار است که سامانه یکپارچه بهداشت «سیب» یکی از آنهاست.

وی آغاز فعالیت سامانه سیب در مطب پزشکان را ابتدا در مطب پزشکان به صورت داوطلبانه اعلام کرد و افزود: پرداختی پزشکان داوطلب در اتصال به سامانه پرونده الکترونیک سلامت به روز خواهد بود و این یکی از مزایای سامانه سلامت است.

سخنگوی وزارت بهداشت به سه منبع تامین مالی از سه طریق دولت، بیمه و پرداختی مردم یا پرداختی از جیب اشاره کرد و اظهار داشت: هدف طرح تحول سلامت بر این است که پرداختی از جیب مردم کمتر شود. طبق قانون برنامه پنجم توسعه، باید پرداختی‌های مردم به زیر 30 درصد برسد. تلاش می‌کنیم تا چهار سال آینده پرداختی مردم به کمتر از 25 درصد برسد.

  • از پرونده الکترونیک سلامت تا مشکلات بهداشتی و درمانی مردم

وی در مورد توصیه برخی از پزشکان و مردم به مصرف داروی خارجی گفت: بیش از 96 درصد داروی مصرفی کشور، تولید داخل است و پزشکان موظف به تجویز داروی‌های داخلی هستند و خدمات بیمه ای هم به داروهای داخلی تعلق می‌گیرد به جز داروهای ژنریک که تولید داخلی ندارد.

  • لیست دارویی کشور بسیار گسترده است و پزشکان موظف به استفاده از آن هستند

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه 80 درصد از خدمات بیمه ای، سرپایی است، گفت: بیمه 93 درصد از هزینه‌ها را در بیمارستان‌های دولتی پوشش می‌دهند.

دکتر حریرچی در مورد افزایش نرخ خدمات بهداشتی و کاهش بهره مندی مردم از خدمات بهداشتی تصریح کرد: دارو و تجهیزات پزشکی با ارز 4200 تومانی وارد و تامین می‌شود و اسامی شرکت‌های وارد کننده تجهیزات پزشکی و دارو با ارز دولتی را اعلام می‌کنیم. همچنین نظارت‌های وزارت بهداشت در این حوزه، تقویت شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: وقتی خدمات بهداشتی گران شود، قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد و از سوی دیگر، درآمد کلی خدمات ارائه کنندگان نیز کاهش می‌یابد. وقتی قدرت خرید مردم کاهش یابد، آنها ترجیح می‌دهند که هزینه‌های ضروری خود مانند سلامت و خدمات بهداشتی و درمانی را کاهش می‌دهند که این در نهایت به سلامت مردم لطمه می‌زند.

وی از عزم جدی وزارت بهداشت و سازمات تعزیرات حکومتی برای رسیدگی به شکایات مردمی خبر داد و افزود: چنانچه هموطنان نسبت به کمبود دارو و گرانی دارو شکایتی دارند، با سامانه 190 وزارت بهداشت تماس بگیرند. همچنین فهرست اقلام و قیمت مصوب اقلام دارویی از طریق سامانه ifdana.fda.gov.ir در دسترس هموطنان قرار دارد.

کد خبر 411081

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha