همشهری آنلاین: دونالد ترامپ گفته است که برنامه فعلی دولت ترزا می نخست وزیر بریتانیا برای خروج از اروپا می‌تواند مانع از انعقاد یک توافق تجارت آزاد بین بریتانیا و آمریکا شود.

ترامپ در لندن به نخست وزیر انگلیس درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا هشدار داد

دونالد ترامپ گفته است که برنامه فعلی دولت ترزا می نخست وزیر بریتانیا برای خروج از اروپا می تواند مانع از انعقاد یک توافق تجارت آزاد بین بریتانیا و آمریکا بشود.

به گزارش بي بي سي، رئیس جمهوری آمریکا که پس از پایان اجلاس سران پیمان ناتو از بروکسل به لندن سفر کرده در یک مصاحبه اختصاصی با روزنامه بریتانیایی سان گفته است اجرای طرح مورد نظر ترزا می "احتمالا توافق (تجارت آزاد) را از بین خواهد برد" زیرا به معنای آن خواهد بود که آمریکا به جای بریتانیا "با اتحادیه اروپا سر و کار پیدا خواهد کرد."

آمریکا و اتحادیه اروپا اخیرا درگیر یک جنگ تجاری شده اند که در پی وضع تعرفه های تجاری آمریکا علیه صادرات فولاد و آلومینیوم متحدان اروپایی آغاز شد.

ترزا می معتقد است که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) فرصتی تازه برای گسترش روابط کشورش با آمریکاست؛ او در پی انعقاد یک پیمان تجارت آزاد جدید با آمریکاست تا اقتصاد کشورش پس از برگزیت را تقویت بکند.

اعضای کابینه خانم می اخیرا به توافق رسیدند که پس از برگزیت، منطقه‌ای آزاد برای تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایجاد بشود.

این توافق که باید به تصویب پارلمان برسد با واکنش برخی اعضای حزب محافظه‌کار رو به رو شد که خواهان خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند؛ بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا و دیوید دیویس، وزیر برگزیت، در واکنش از سمت خود استعفا دادند.

دونالد ترامپ در مصاحبه با سان ابراز امیدواری کرد که بوریس جانسون به کابینه بازگردد. او آقای جانسون را "یک نماینده عالی برای بریتانیا" توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که طرح دولت بریتانیا برای روابطش با اتحادیه اروپا پس از اجرای برگزیت "با آنچه مردم به آن رای دادند تفاوت زیادی دارد."

او گفت که به نخست وزیر بریتانیا گفته بود که چطور از اتحادیه اروپا خارج بشود ولی "او با من موافقت نکرد. او به (حرف) من گوش نکرد."

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی منتشر شد که ترزا می عصر پنجشنبه (۱۲ ژوئیه - ۲۱ تیر) در کاخ بلنهایم در آکسفوردشایر میزبان آقای ترامپ و همسرش ملانیا در یک ضیافت شام رسمی بود. این کاخ زادگاه وینستون چرچیل، نخست‌وزیر معروف تاریخ قرن بیستم بریتانیاست.

کد خبر 410551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار