همشهری آنلاین: وزیر بهداشت گفت: مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت موظف است اسامی شرکت‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به خرید دارو و تجهیزات می‌کنند، به دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها اعلام کند تا دارو و تجهیزات پزشکی خریداری شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی، با قیمتی بیشتر خریداری نشود.

اجلاس معاونان درمان دانشگاهها

به گزارش همشهري آنلاين،  سید حسن هاشمی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و مدیران بیمه سلامت اظهار داشت: باید مراقبت کنیم که ارز به موارد مورد نیاز و افراد دارای صلاحیت اختصاص پیدا کند و در عين حال، کاسبان تحریم را شناسایی و با سودجویان برخورد کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم نباید احساس کنند که ما در برابر متخلفان، فقط نظاره‌گر هستیم. نباید در برابر متخلفان و سودجویان، کوتاه بیاییم، چراکه زمانی که انسان در برابر افراد شرور و سودجو ضعیف باشد، شرارت نهادینه می‌شود. بنابراین بايد در شرايط كنوني قوی باشیم و با نقشه‌های افراد سودجو مقابله كنيم. باید در میدان حضور داشته باشيم، چراكه با خطابه و شعار، مشکلی حل نمی‌شود.

 هاشمی ادامه داد: در حال حاضر قیمت ارز تخصیصی در مقایسه با ماه‌های پایانی سال گذشته، تفاوتی ندارد، بنابراین قیمت دارو و تجهیزات پزشکی نباید تفاوت چندانی داشته باشد و در حال حاضر به هر شرکتی که ارز 4200 تومانی اختصاص می‌یابد، دلیلی برای افزایش قیمت محصولات وجود ندارد و در سال 97 به طور متوسط، افزایش قیمت دارو بیشتر از 9 تا 10 درصد نخواهد بود، بنابراین در برخورد با تخلفات، جدی باشید و اطمینان داریم که این روزهای سخت، می‌گذرند.

وزیر بهداشت گفت: یکی از مشکلات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی  نقدینگی است . تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی حق دارند که مطالبات خود را دریافت کنند تا دوباره به تامین محصولات مورد نیاز بپردازند، اما وزارت بهداشت نیز با دو بدهکار بزرگ یعنی دولت (سازمان برنامه و بودجه) و سازمان تامین اجتماعی روبرو است و از مسئولان انتظار داریم که نگاه ویژه ای به این حوزه داشته باشند تا مشکلی در تامین مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی و ذخیره استراتژیک آن برای آینده پیش نیاید.

 هاشمی خطاب به مدیران بیمه سلامت و معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: موفقیت شما در همراه کردن ارائه‌کنندگان خدمات با برنامه‌های کنترل هزینه‌های حوزه سلامت است و حتما بیمه‌ها هم در این راه، همراهی خواهند کرد تا بتوانیم از اتلاف و هدررفت منابع جلوگيري كنيم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت بیش از توسعه، بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و تامین تجهیزات مورد نیاز برای مراکز بهداشتی و درمانی تاکید دارد و اعتبارات مناسبی را به این حوزه‌ها اختصاص می‌دهد.

 هاشمی اظهار داشت: در حال حاضر شرایط کشور متفاوت از گذشته است و وارد مرحله ای می‌شویم که نیازمند دقت و زحمت بیشتری است تا همان اثر مثبت طرح تحول سلامت را كه شامل ایجاد آرامش، رضایت نسبی و امیدواری در مردم بود، حفظ کنیم و بخشی از مشکلات بهداشتی و درمانی را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت افزود:  قضاوت عمومی نسبت به عملکرد حوزه سلامت، مثبت است. خوشبختانه در حال حاضر احساس مردم این نیست که در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، هزینه‌ها لجام گسیخته است و به آنها فشار وارد می‌شود.

 هاشمی با اشاره به مذاکرات چندساله هسته ای بین ایران و کشورهای قدرتمند دنیا، گفت: اگرچه حاصل مذاکرات انجام شده، کاهش بخشی از مشکلات کشور بود، اما وضعیت کشور به گونه ای است که همه دشمنان و افراد شرور عليه ايران دور هم جمع شده اند. کسی تصور نمی‌کرد که عربستان سعودي به اسراییل پناه ببرد و بعد از اوباما، چنین جماعتی در امریکا بر سرکار بیایند. در حال حاضر، وضعیت داخلی کشور نیز متفاوت و ویژه است و در این کارزار، در صورتی موفق خواهیم بود که حوزه سلامت را به خوبی اداره کنیم و به مردم آرامش ببخشیم و اجازه سودجویی نامتعارف را به هیچ فردی ندهیم تا مردم احساس نکنند که رها شده اند.

وزیر بهداشت از مدیران حوزه سلامت به دلیل صرفه جویی در منابع و کنترل هزینه‌ها، قدرداني كرد و گفت:  مدیران حوزه سلامت باید سعی کنند تا همه افراد و اقشار را برای کنترل هزینه‌ها، با خود همراه کنند و ذینفعان حوزه سلامت باید بدانند که امروز، زمان کمک و فداکاری است.

کد خبر 409171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار