همشهری آنلاین: محققان دریافتند ماده موجود در خمیردندان و مایع دستشویی می‌تواند در مقاومت آنتی‌بیوتیکی بدن نقش داشته باشد.

نقش خمیردندان در گسترش مقاومت آنتی‌بیوتیکی

به گزارش خبرنگار مهر، ترکیب موسوم به تریکلوزان که در بیش از ۲۰۰۰ محصول بهداشتی وجود داشته و عمدتا ما از آنها به طور روزانه استفاده می‌کنیم ممکن است موجب افزایش گسترش مقاومت آنتی‌بیوتیکی شود.

«جیان هوآ گیو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کوئینزلند استرالیا، در این باره می‌گوید: «این مواد شیمیایی هر روز با مقادیر بیشتر مصرف می‌شوند، از اینرو با باقی ماندن میزان بالا آن در محیط زیست، می‌توانند موجب ایجاد مقاومت دارویی شوند.»

در این مطالعه، تیم تحقیق به بررسی این موضوع پرداخت که آیا قرارگیری در معرض مواد شیمیایی غیرآنتی‌بیوتیکی و ضدمیکروبی نظیر تریکلوزان بر ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی بر باکتری Escherichia coli تاثیر دارد.

نتایج نشان داد که در غلظت ۰.۲mg/L، تریکلوزان موجب ایجاد مقاومت چنددارویی در باکتری E.coli از نوع وحشی بعد از ۳۰ روز قرارگیری در معرض این ماده شیمیایی می‌شود.

به گفته محققان، این کشف اسناد و شواهد قوی‌ای را ارائه می‌کند که نشان می‌دهد تریکلوزان موجود در محصولات بهداشتی که روزانه مصرف می‌شوند روند گسترش مقاومت آنتی‌بیوتیکی را تسریع می‌کند.

کد خبر 409112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار