یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: بیش از سه چهارم مناطق خشکی زمین دچار فرسایش شدید شده است و این رقم تا اواسط قرن به ۹۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

فرسایش سه چهارم از خشکی‌های زمین

به گزارش ایسنا، گسترش فعالیت‌های بشر در سراسر سطوح زمین در کنار آلودگی، فرسایش خاک و خشکسالی کیفیت خاک را از بین برده و زمین را برای زندگی نامناسب ساخته است.

به گفته کارشناسان در صورتی که این روند ادامه پیدا کند صدها میلیون انسان آواره می‌شوند زیرا سیستم بومی تهیه غذا از بین می‌رود و آنان را مجبور به مهاجرت می‌کند. کشاورزی عامل اصلی کمک‌کننده در این فرآیند است و گسترش شهرها و از بین رفتن جنگل‌ها به تشدید این وضعیت دامن می‌زند.

اگرچه ارزیابی این پدیده سخت است اما گزارش جدید مرکز تحقیقاتی مشترک کمیسیون اروپا برآورد کرده هر سال منطقه‌ای به بزرگی نیمی از وسعت اتحادیه اروپا تحلیل می‌رود.

همچنین نتایج مطالعه دیگری نشان داد فرسایش زمین در سطح جهان به نقطه بحرانی رسیده است که به موجب آن رفاه و سلامت نزدیک به نیمی از جمعیت دنیا متزلزل می‌شود.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، این تاثیر بیشتر در هند، چین و آفریقای سیاه احساس می‌شود که فرسایش زمین موجب می‌شود تولید محصولات کشاورزی به نصف کاهش پیدا کند.

کد خبر 408768

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی