همشهری آنلاین: معاون سازمان محیط زیست اعلام کرد: سالانه ۱۶ میلیون تن فرسایش خاک در ایران داریم و همه خاک‌های اطراف تهران آلوده هستند.

ایران سالی ۱۶ میلیون تن خاک از دست می‌دهد

به گزارش مهر، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در همایش روز زمین پاک گفت: خاک به رغم آن که بستر باروری و رشد است از جمله مباحث مغفول مانده طی سال‌های گذشته بود. این غفلت در حالی رخ داده بود که سالانه ۱۶ میلیون تن فرسایش خاک در ایران داریم و این میزان نسبت به میانگین جهانی فرسایش خاک بسیار بیش‌تر است.

سعید متصدی افزود: حتی اگر بهترین آب را به زمین‌های کشاورزی تزریق کنیم، باز هم به دلیل آلودگی خاک به دلایل مختلف همچون مصرف بی‌رویه سم و کود، محصول ناسالم خواهیم داشت و متاسفانه امروز شاهد پیدایش و ظهور این مواد در سفره غذایی مردم نیز هستیم.
وی تصریح کرد: بر اساس قانون، از سال ۱۳۴۶ باید میزان باقی‌مانده سم و کود در محصولات غذایی مورد پایش و سنجش قرار گیرد و مصرف آن کاهش یابد اما شاهد تخصیص یارانه به سم و کود هستیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گلایه کرد: تلاش می‌کنیم که شهرهای پاک داشته باشیم اما تراکم فروشی داریم و روستاها را ویران می‌کنیم تا شهرها را آباد کنیم. در این شرایط شهرها بدون برنامه گسترش می‌یابند و شهری که بی‌هیچ برنامه‌ای توسعه می‌یابد هیچ وقت محیط زیستی نخواهد شد.

متصدی تصریح کرد: کلیه خاک‌های اطراف تهران آلوده هستند. سازمان حفاظت محیط زیست طی سال‌های گذشته در این زمینه فعالیت‌هایی داشته است، ارائه لایحه خاک از سوی سازمان محیط زیست و دولت به مجلس شورای اسلامی از جمله مهم‌ترین اقدامات است که امیدواریم در مجلس بعد پس از بررسی لایحه هوای پاک و لایحه حفاظت تالاب‌ها به بررسی لایحه خاک برسد. از طریق این لایحه می‌توانیم مدیریت صحیح خاک و مقابله با آلودگی‌های خاک را دنبال کنیم. این لایحه باعث می‌شود نگاهی جامع و قانونمند در این حوزه شکل بگیرد.

وی ضمن اعلام خبر ایجاد اطلس آلاینده‌های خاک گفت: وضعیت نوترینت و نیترو نوترینت‌های خاک یکی از موضوعات مهم در سازمان محیط زیست است زیرا مواد غذایی و مواد آلی خاک ما بسیار فقیر هستند و شوری خاک نیز در حال افزایش است. مصرف بی‌رویه برخی مواد نمی‌تواند منجر به پایداری منابع شود، بلکه با این اقدامات فشار زیادی به خاک می‌آوریم و باعث فقیر شدن خاک و در نتیجه ناپایداری منابع کشور می‌شویم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اعلام این که در مقابل تولیدات کشور هیچ مراقبتی وجود ندارد گفت: ۳۰ تا ۴۰ درصد محصولات غذایی تبدیل به پسماند می‌شوند. محصول غذایی با مصرف منابع آبی و خاکی کشور تولید می‌شود ولی در مرحله برداشت، توزیع و انتقال تبدیل به پسماند می‌شوند. این معضلی است که حل آن گران قیمت است ولی باید نگاه دقیقی نسبت به این موضوع داشته باشیم که منابع آب و خاک ما محدود هستند و نباید ضمن استفاده از این منابع و تولید محصولات غذایی آنها را تبدیل به پسماند و ضایعات کنیم بنابر این باید نگاه معقولانه‌تری نسبت به مصرف مواد داشته باشیم.

متصدی هشدار داد: عمر مفید یک کیسه پلاستیکی کم‌تر از چند ثانیه است و ۵۰ درصد کیسه‌های پلاستیکی در جهان فقط یک بار استفاده می‌شوند. سازمان حفاظت محیط زیست به منظور کنترل استفاده از کیسه‌های پلاستیک مصوبه‌ای را به تصویب رسانده است که مسیر حمایت از بخش‌هایی که بتوانند جایگزین‌های مناسبی برای کیسه‌های پلاستیکی داشته باشند را ارائه می‌دهد.

وی با بیان این که جنگل‌های پلاستیکی در کشور ایجاد کرده‌ایم گفت: کشورهایی که سابقه تمدن کهن و درخشان ما را ندارند امروز توانسته‌اند در این زمینه نسبت به ما پیشروتر باشند. بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی کیسه‌های پلاستیکی را حذف کرده‌اند.

همه تولیدکنندگان و واردکنندگان موظف هستند پسماند خود را بازیافت کنند و در صورتی که نتوانند این کار را انجام دهند، پنج در هزار ارزش کالای خود را به صندوق ملی محیط زیست واریز کنند تا این صندوق نسبت به مدیریت پسماند این واحدها اقدام کند.

معاون سازمان محیط زیست با اعلام این که تولیدکنندگان باید مسئولیت تولید پسماند خود را بر عهده بگیرند، گفت: اگر در قوانین کسی به عنوان مجری مدیریت پسماند انتخاب شده است به این معنا نیست که صفر تا ۱۰۰ این کار بر عهده این مجموعه گذاشته شود بلکه این بخش هماهنگ‌کننده امور است و کلیه بخش‌ها باید به وظایف خود در قبال پسماند تولیدی خود عمل کنند. همچنین همه آحاد جامعه بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی در ارتباط با حفظ محیط زیست از جمله مدیریت پسماند و حفاظت از آب و خاک کشور مسئولیت دارند.

وی گلایه کرد: شهرداری‌ها تا کی می‌خواهند زباله‌ها را در یک جا جمع‌آوری و تخلیه کنند و تنها ایجاد سلول دفن بهداشتی را کار بسیار مهم برای خود ارزیابی کنند. در شرایط حاضر باید تلاش جمعی برای مدیریت پسماند داشته باشیم و سرعت کار را بالا ببریم.

متصدی هشدار داد: تب پسماندسوز جامعه ما را فرا گرفته است و کوچک‌ترین شهرها به دنبال زباله‌سوز هستند. این بزرگ‌ترین اشتباه ما در این مقطع است. اولین قدم و اصل اولیه در مدیریت پسماند، بازیافت و بازچرخانی است،‌ چون پسماند قابلیت استفاده مجدد دارد.

ارزش پسماند هیچ وقت نباید مورد غفلت قرار گیرد، یکی از دلایل عدم توفیق مدیریت پسماند در کشور ما وارد نشدن بخش خصوصی به این بحث است.

وی تاکید کرد: سپردن اموری که قابلیت انجام آن توسط بخش خصوصی وجود دارد باید در اولویت محیط زیست کشور باشد و باید بخش خصوصی وارد کار و رقابت ایجاد شود. تنها در این شرایط است که می‌توانیم راجع به اقتصادی بودن یا نبودن مدیریت پسماند قضاوت کنیم.

کد خبر 367870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =