همشهری آنلاین: تارنمای فرانسوی «موند افریک» نوشت: امارات با استفاده از «لطفی براهم» وزیر کشور تونس که چند روز پیش برکنار شد، قصد انجام کودتا در تونس داشت.

توطئه کودتای امارات در تونس خنثی شد

به گزارش ایرنا، تارنمای تونسی «باب نت» به نقل از این تارنمای فرانسوی اعلام کرد: براهم چندی پیش دیداری محرمانه با رئیس دستگاه اطلاعاتی امارات در جزیره «جربه» واقع در جنوب شرق تونس داشت.

سردبیر این تارنما نوشت: اماراتی ها به براهم وعده داده بودند به بازیگر نخست تونس تبدیل می شود اما مرتکب اشتباه بزرگی شد ، تحرکات مشکوک او باعث شد مقام های عالی رتبه تونس به او شک کنند و در نهایت «یوسف الشاهد» نخست وزیر تونس پس از مشورت با «الباجی قاید السبسی » رئیس جمهوری این کشور، او را برکنار کرد.

«نیکولا بوانه» افزود، گفته می شد دلیل برکناری براهم ، غرق شدن شماری از مهاجران در نزدیکی سواحل تونس بوده اما باور این روایت بسیار ساده لوحانه است زیرا براهم هنگام بازگشت از نشست گروه های لیبیایی در پاریس در روز 29 می( هشتم خرداد)، دیداری با رئیس دستگاه اطلاعاتی امارات در شهر جربه داشت.

وی ادامه داد: در این دیدار در خصوص تهیه نقشه راهی برای تونس شامل برکناری نخست وزیر و تعیین «بن علی کمال مرجان » وزیر دفاع به عنوان نخست وزیر توافق و قرار بود رئیس جمهوری تونس نیز به بهانه های پزشکی برکنار شود.

سردبیر مون افریک در پایان نوشت: براهم و برخی سیاستمداران تونسی مانند «رضا بلحاج» یکی از بنیانگذاران حزب ندای تونس با هماهنگی اماراتی ها قرار بود تغییراتی سیاسی درتونس انجام دهند و جنبش النهضه به رهبری «راشد الغنوشی » را نیز برکنار کنند و سناریوی لیبی را در تونس به اجرا درآورند اما این تحرکات با گزارش سازمان های اطلاعاتی فرانسه، انگلیس، الجزایر و همکاری آن ها با تونس ناکام ماند.

کد خبر 407844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار