همشهری‌آنلاین: رسانه رسمی کره‌شمالی گزارش داد پیونگ‌یانگ به برنامه خودش برای خلع سلاح هسته‌ای پایبند است و این در حالی‌ست که مقام‌های این کشور با آمریکایی‌ها راه را برای مذاکرات احتمالی با دونالد ترامپ هموار می‌کنند.

خبرگزاری دولتی کی‌سی‌ان‌ای و روزنامه حزب حاکم کره‌شمالی در سرمقاله‌ای نوشتند: پیونگ‌یانگ در حال پیشرفت در مسیر خودش طبق جدول زمانی خود است و مهم نیست که دیگران چه می‌گویند و باد از کدام طرف می‌وزد.

به گزارش ایسنا، این‌که کره‌شمالی قرار است چطور وعده کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی برای خلع سلاح هسته‌ای کامل را اجرایی کند هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

او این وعده را که در جریان نشست تاریخی بین دو کره در ۲۷ آوریل(هفتم ارديبهشت) مطرح شد، تایید کرده است. در حالی که کره‌شمالی هفته گذشته امحای سایت آزمایش هسته‌ای خود را جشن گرفت، منتقدان تاکید دارند که این مساله با امحای تسلیحاتی که کره‌شمالی سال‌ها برای ساخت آنها زمان گذاشته است متفاوت خواهد بود.

آمریکا علنا کره‌شمالی را برای انجام خلع سلاح کامل، قابل تایید و غیر قابل بازگشت هسته‌ای و سریع تحت فشار گذاشته است. با توجه به این‌که پیونگ‌یانگ ظاهرا مایل به اجرای یک رویکرد چند مرحله‌ای است، مقام‌های آمریکایی یکشنبه ششم خرداد به رهبری سانگ کیم، مذاکره‌کننده‌ هسته‌ای سابق وارد کره‌شمالی شدند و تا امروز سه‌شنبه هشتم خرداد گفت‌وگوها ادامه دارد. انتظار می‌رود مساله برگزاری یا عدم برگزاری نشست میان رهبر كره‌شمالي و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ۱۲ ژوئن(22 خرداد) مورد رایزنی قرار بگیرد.

کد خبر 406766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =