همشهری‌آنلاین: رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی یکشنبه ششم خرداد گفت، رهبر کره شمالی بار دیگر به تعهدش مبنی بر خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره و دیدار برنامه‌ریزی شده با رئیس‌ جمهور آمریکا تاکید کرد.

مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی در یک نشست خبری در سئول گفت: من و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در یک نشست که روز شنبه پنجم خرداد برگزار شد روی احتمال نشست آمریکا - کره شمالی که باید برگزار شود، توافق کردیم.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، مون جائه اين ادامه داد: رهبر کره شمالی و من توافق کردیم که ۱۲ ژوئن(22 خرداد) نشست در سنگاپور با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا باید موفقیت‌آمیز برگزار شود و تلاش ما برای خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره و یک دولت صلح آمیز نباید متوقف شود.

رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی همچنین اذعان داشت که پیونگ یانگ و واشنگتن انتظاراتی متفاوت دارند اما او به دو طرف تاکید کرده تا مذاکراتی در سطح کاری را برای حل این اختلاف‌ها برگزار کنند.

او در ادامه گفت: در جریان دیدار بین مقام‌های کره‌ جنوبی و آمریکا، ترامپ تاکید کرد که ما نه تنها به دنبال خاتمه دادن به روابط خصمانه هستیم بلکه اگر روند خلع سلاح اتمی کره شمالی تکمیل شود همکاری اقتصادی نیز خواهیم داشت. من به کره شمالی و آمریکا تاکید می‌کنم تا مشکلات خودشان را به صورت ارتباط مستقیم حل و فصل کنند.

مون جائه اين همچنین گفت که دیدار با رهبر کره شمالی که دومین ديدار در یک ماه محسوب می‌شود پس از درخواست رهبر کره شمالی انجام شد.

این دیدار به این دلیل برگزار شد که مقام‌های دو کشور فکر کردند دیدار رودررو بهتر از تماس تلفنی است.

در تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از کاخ ریاست‌جمهوری کره‌ جنوبی نشان داده شده است که کیم جونگ اون، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی را بغل کرده و سه بار صورت او را بوسیده است.

این دیدار در حالی انجام شد که رهبر کره شمالی نسبت به تعهدات امنیتی واشنگتن در قبال خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره تردید دارد، به طوری که رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی اعلام کرد، رهبر کره شمالی به سختی می‌تواند به ترامپ و دستورالعمل‌های او مبنی بر این‌که آمریکا پس از خلع سلاح اتمی کره حکومت این کشور را تضعیف نمی‌کند، اعتماد کند.

در بیانیه خبرگزاری دولتی کره شمالی نیز آمده است که رهبری این کشور به طور کامل آماده نشست احتمالی با ترامپ است.

کاخ سفید اعلام کرد، یک تیم آمریکایی برای انجام مقدمات دیدار رهبران آمریکا و کره‌شمالی عازم سنگاپور خواهد شد.

کد خبر 406566

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

دیدگاه خوانندگان