همشهری آنلاین: منابع خبری روز جمعه گزارش دادند، هلند و استرالیا به صورت رسمی روسیه را مسئول سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی (MH۱۷) که در سال ۲۰۱۴ بر فراز اوکراین بر اثر اصابت موشک ساقط شده بود عنوان کردند.

هلند و استرالیا اعلام کردند | روسیه مسئول سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی است

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کابینه دولت هلند روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که روسیه را مسئول سقوط هواپیمای مالزیایی می داند.

در این بیانیه آمده است: کشور مسئول بایستی وارد فرایند قانونی این موضوع شود.

کابینه دولت هلند اضافه کرده است: هلند و استرالیا امروز از روسیه می خواهند تا برای رسیدن به راه حلی عادلانه برای جبران رنج ها و خسارت های ناشی از سقوط این پرواز، وارد گفت و گو شود.

تحقیق کنندگان مستقل بین المللی پرونده سقوط هواپیمای مالزیایی (MH17) پیش تر اعلام کرده بودند که بر اساس تحقیقات آن ها، یک موشک روسی عامل حادثه بوده است.

در این گزارش که در «لاهه» قرائت شده و در رسانه های آسیایی بازتاب یافته، تحقیق کنندگان گفته اند که «شواهد قانع کننده‌‌ای» دارند که گزارش آن‌ها را حمایت می‌کند.

گزارش هیات تحقیق متشکل از کارشناسان کشورهای هلند، استرالیا، مالزی و اوکراین حاکی است: «بوئینگ 777» مسافربری خطوط هوایپمایی مالزی روز 17 ژوئیه سال 2014هنگامیکه از آمستردام هلند به سمت کوالالامپور در حرکت بود در میانه راه، بر فراز آسمان اوکراین مورد هدف موشک زمین به هوا قرار گرفت و تمامی 298 نفر مسافر این هواپیما، کشته شدند.

بر اساس برخی از گزارش‌ها، چرخ‌های هواپیما در اثر شلیک مکرر گلوله پنچر شده و همچنین افت فشار شدید باعث سقوط هواپیما بوده است.

پس از آن گزارشی در سال 2016 منتشر شد که مبتنی است موشکی که هواپیما را هدف قرار داده از یک سامانه جنگ افزاری حمل شده از روسیه در مرز شلیک و پس از آن به این کشور بازگردانده شده است.

کارشناسان این گروه تحقیق دو سال پیش نیز گزارش دادند که شواهدی به دست آورده که عامل سقوط هواپیما اصابت موشک بوده است.

در آن زمان گروه شبه نظامی مورد حمایت مسکو، مشغول مبارزه با دولت اوکراین در شرق این کشور بودند.

شبه نظامیان روس تبار و دولت اوکراین، هر دو نقش داشتن در این حمله را رد کرده اند.

کد خبر 406387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =