همشهری آنلاین: رئیس هفته سلامت گوارش گفت: هر سال نزدیک به ۵ هزار و ۱۵۰ نفر در کشور بر اثر نارسایی کبدی فوت می‌کنند که ۶۴ درصد این افراد زیر ۷۰ سال و ۲۲ درصد نیز زیر ۵۰ سال هستند.

هپاتیت

به گزارش مهر، دکتر رضا ملک زاده، در نشست خبری هفته سلامت گوارش با عنوان این مطلب که از تعداد ۵ هزار و ۱۵۰ فوتی بر اثر سیروز کبدی ۱۶۵۰ نفر به خاطر هپاتیت B، هزار و ۱۰۰ نفر هپاتیت C و بقیه مشکلات کبد چرب داشته اند.

وی با اشاره به این مطلب که همه این بیماری‌ها قابل پیشگیری و درمان است، افزود: کسانی که مبتلا به این هپاتیت‌ها هستند به موقع مراجعه کنند، دچار مرگ زودرس و عوارض این بیماری نمی‌شوند.

ملک زاده با اعلام این مطلب که یک و نیم میلیون نفر در کشور ناقل هپاتیت B و ۳۵۰ هزار نفر ناقل هپاتیت C هستند، اظهار داشت: این دو ویروس فقط در بدن انسان زندگی می‌کنند و مخزن این ویروس‌ها انسان های ناقل هستند.

رئیس هفته سلامت گوارش بر ضرورت ریشه کنی و کنترل کامل هپاتیت B و C تاکید کرد و افزود: مشکلی که وجود دارد این است که اکثر این افراد خبر ندارند که ناقل این ویروس هستند و ما فقط ۱۰ درصد این جمعیت را می‌شناسیم و توانسته ایم آنها را درمان کنیم.

به گفته ملک زاده، با پیشرفت‌های علم پزشکی این دو ویروس قابل درمان بوده و کسی نباید به خاطر این ویروس‌ها دچار تنبلی کبد شود.

معاون وزیر بهداشت از همه مردم ایران دعوت کرد حداقل یک بار اهدای خون داشته باشند که بتوان از طریق سازمان انتقال خون افراد ناقل این ویروس را شناسایی و به پزشک معرفی کرد.

وی همچنین ادامه داد: اگر افرادی به هر دلیلی نمی‌توانند خون اهدا کنند، می‌توانند با انجام چکاب برای تشخیص این دو ویروس اقدام کنند.

ملک زاده در عین حال به گروه‌های پرخطر که ناقل این ویروس‌ها هستند اشاره کرد و گفت: افرادی که سابقه اعتیاد تزریقی دارند، افرادی که سابقه خانوادگی هپاتیت B یا C دارند، به خصوص مادرانی که هپاتیت دارند، همچنین افرادی که سابقه زندان و بیماری‌های خونی مثل تالاسمی و هموفیلی دارند و افرادی که خالکوبی می‌کنند و یا حجامت انجام می‌دهند و کسانی که سراغ دندانپزشکان تجربی رفته اند و افرادی که با اشیای نوک تیز سر و کار دارند به عنوان گروه‌های پرخطر تلقی شده و برنامه وزارت بهداشت این است که در وهله اول سراغ این افراد برود.

ملک زاده با بیان این مطلب که هپاتیت B از سالی که واکسن این هپاتیت را زده ایم کسی به آن مبتلا نشده است، تاکید کرد: این موضوع نشان می‌دهد واکسیناسیون هپاتیت B به طور کامل موثر بوده و کسانی که سه بار واکسن زده اند از این بیماری ایمن هستند.

وی افزود: قبل از انجام واکسیناسیون هپاتیت B دو میلیون نفر در ایران ناقل این بیماری بوده اند که در حال حاضر به یک و نیم میلیون نفر رسیده است که واکسن برای این افراد موثر نیست و می‌بایست آنها را شناسایی و درمان کنیم.

ملک زاده در ارتباط با درمان هپاتیت C گفت: درمان این هپاتیت در آمریکا و اروپا بسیار پرهزینه است به طوری که هزینه آن ۷۰ هزار دلار تخمین زده می‌شود و این کشورها خیلی از بیماران را درمان نمی‌کنند، در حالی که ما در ایران می‌توانیم همه بیماران هپاتیت C را با هزینه ای حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار درمان کنیم.

رئیس هفته سلامت گوارش، ایران را جزو پاک‌ترین کشورهای مبتلا به هپاتیت C دانست و گفت: آمارها نشان می‌دهد فقط ۴ دهم و در بعضی جاها نیم درصد از مردم کشور هپاتیت C دارند، در حالی که این آمار در مصر ۳۰ درصد و در آذربایجان ۲۰ درصد است.

کد خبر 404605

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha