همشهری آنلاین: محققان در مطالعه‌ای جدید دریافتند موسیقی با فعال کردن شبکه توجه در مغز، موجب تسکین اضطراب در افراد مبتلا به زوال عقل می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، افراد مبتلا به زوال عقل با دنیای روبرو هستند که برای آنها ناآشنا بوده و موجب ایجاد حس اضطراب و نابودی در آنها می‌شود.

دکتر «جف اندرسون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یوتا آمریکا، در این باره می‌گوید: «ما معتقدیم موسیقی می‌تواند با تاثیر بر منطقه توجه مغز که هنوز کارکرد نسبی دارد به تسکین اضطراب و نگرانی در افراد مبتلا به زوال عقل از جمله آلزایمر کمک کند.»

نتایج شیوه جدید نشان می‌دهد فعال کردن مناطق مجاور مغز می‌تواند فرصتی برای به تاخیر انداختن زوال مداوم ناشی از بیماری باشد.

به مدت سه هفته، محققان به شرکت کنندگان در انتخاب آهنگ‌های موردعلاقه و پرمعنی کمک کردند و به آنها و پرستارشان در مورد استفاده از دستگاه‌های پخش آموزش دادند.

محققان می‌گویند: «زمانی که هدفون بر روی گوش بیماران مبتلا به زوال عقل گذاشته شده و آهنگی آشنا برایشان پخش می‌شود آنها احساس سرزندگی می‌کنند. موسیقی بیمار را به واقعیت گذشته بازمی‌گرداند.»

به هنگام گوش دادن بیماران به موسیقی، محققان با استفاده از اسکن MRI وضعیت مغز آنها را بررسی کردند. آنها مشاهده کردند موسیقی موجب فعال شدن مغز آنها و در نتیجه برقراری ارتباط کل مناطق مغزی با یکدیگر می‌شود.

کد خبر 404267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار