همشهری آنلاین: رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی ایران گفت: واقعیت این است که تا یک قرن آینده خشکسالی دست از سر ایران بر نمی‌دارد و در خوشبینانه ترین حالت کشور ما چندین دهه با این پدیده زیانبار دست به گریبان خواهد بود.

ایران چندین دهه با خشکسالی مواجه خواهد بود

دکتر ایمان بابائیان روز یکشنبه در پیش نشست خبری دومین همایش ملی آب و هواشناسی ایران، در مشهد افزود: تا سال 2100 چشم‌انداز روشنی برای این که خشکسالی و کم بارشی در کشور به اتمام برسد و دوباره روند طبیعی بارش‌ها از سر گرفته شود، وجود ندارد.

وی ادامه داد: طبق محاسبه‌های علمی اگر همه کشورها به توافق‌های پاریس مبنی بر کاهش چهار تا 12 درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای پايبند باشند شاید بتوان به بهبود وضعیت اقلیم ایران امیدوار بود.

وی افزود: تحقق این مهم وابسته به این است که همه کشورها تا سال 2050 میلادی به توافق پاریس پايبند باشند و توازن انتشار گازهای گلخانه‌ای و دی اکسید کربن توسط انسان با جذب آن توسط اقیانوس‌ها و گیاهان برابر شود.

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی ایران گفت: شرط دیگر آن است که انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2020 به حداکثر برسد یعنی حداکثر انتشار تا سال 2020 باشد و پس از آن انتشار این گازها رو به کاهش بگذارد که البته بعید به نظر می‌رسد.

رئیس دومین کنفرانس ملی آب و هواشناسی ایران نیز در ادامه این نشست خبری گفت: این همایش روزهای 17 تا 20 اردیبهشت جاری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

دکتر خدیجه بوذرجمهری تغییرات آب و هوایی در ایران، ایران و معاهدات بین‌المللی تغییرات آب و هوا، آب و هواشناسی کاربردی، مدل‌سازی آب و هوا و پیش‌بینی زیرفصلی، فصلی و بلندمدت، آب و هواشناسی و چالش‌های محیطی ایران، نظریه‌پردازی در آب و هواشناسی، آب و هواشناسی همدیدی و دینامیک ایران، مخاطرات جوی و پدیده‌های آب و هوایی، آب و هواشناسی ماهواره‌ای، آب و هواشناسی شهری، آب و هواشناسی دیرینه و هیدرو اقلیم را محورهای اصلی همایش ملی آب و هواشناسی ایران برشمرد.

دبیر علمی همایش ملی آب و هواشناسی ایران نیز گفت: 14 دانشگاه بزرگ و معتبر کشور حامیان علمی و معنوی این همایش هستند.

دکتر عباس مفیدی افزود: دریافت مقالات همایش از دو ماه پیش از نوروز آغاز شد و تا دهم اردیبهشت جاری فرصت ارسال مقاله ادامه دارد. تاکنون 250 مقاله تخصصی در محورهای همایش به دبیرخانه ارائه شده که بیشتر آنها در سطح کیفی بالایی به نگارش درآمده‌اند.

کد خبر 403477

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha