مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهرماه تا بیست و هشتم بهمن ماه، یعنی پنج ماه نخست سال آبی جاری، ۵۸.۱ میلیمتر گزارش شده که نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که ۱۲۷.۵ میلیمتر بود، ۵۴.۴ درصد کاهش یافته است.

خشکسالی

به گزارش ایرنا، بارندگی‌های پنج ماه اخیر نسبت به دوره مشابه 49 سال اخیر که 137.3 میلیمتر بود، نیز 57.7درصد کاهش داشته است.
بر اساس آمارهای شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم بارش ها در چهار ماه نخست سال آبی جاری، 95 میلیارد و 75 میلیون متر مکعب گزارش شده است.

سال آبی از ابتدایی مهر ماه هر سال آغاز می‌شود و تا 31 شهریور سال بعد ادامه می یابد.

  • جزئیات کاهش بارندگی‌ها در حوضه‌های آبریز اصلی

به طور کلی، ایران دارای 6 حوضه آبریز اصلی است که این حوضه‌ها شامل «دریای خزر»، «خلیج فارس و دریای عمان»، «دریاچه ارومیه»، «فلات مرکزی»، «مرزی شرق» و «قره قوم» است.

بارش‌ها امسال نسبت به سال آبی گذشته، به جز حوزه آبریز دریاچه ارومیه، در همه حوضه‌ها کاهش یافته و نسبت این کاهش‌ها از 2.6 درصد در حوضه دریای خزر تا 72.1 درصد در حوضه مرزی شرق در نوسان است.

بیشترین کاهش بارندگی‌ها مربوط به حوضه مرزی شرق است که با 3.3 میلی متر ارتفاع، نسبت به دوره مشابه پارسال که 28.2 میلی متر بود، 86 درصد و نسبت به متوسط دراز مدت که 50.6 میلی متر بود، 90.9 درصد کاهش داشت.

بعد از حوضه «مرزی شرق»، حوضه آبریز «فلات مرکزی» با بیشترین افت بارش روبرو شد که با 103 میلیمتر ارتفاع، نسبت به پارسال که 53.4 میلیمتر بود، 72.1 درصد و نسبت به متوسط دراز مدت که 86.4 میلی متر بود، 73.3 درصد کاهش یافت.

«قره قوم» نیز از دیگر حوضه‌هایی است که در سال آبی امسال شاهد بارش‌های کمتری نسبت به قبل از آن بود؛ از ابتدای سال آبی 97-96 تا 28 بهمن ماه، ارتفاع بارش‌ها در این حوضه آبریز 3.6 میلی متر گزارش شد که نسبت به سال آبی قبل از آن 71.6 درصد و نسبت به میانگین دراز مدت 68 درصد کاهش یافت.

حوضه آبریز «خلیج فارس و دریای عمان» از نظر کاهش بارندگی‌ها در رتبه چهارم قرار گرفت؛ از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ارتفاع بارش ها در این حوضه آبریز 20.4 میلی متر گزارش شد که نسبت به سال آبی قبل از آن که 132میلی متر بود، 65 درصد و نسبت به متوسط 49 ساله نیز که 230.3 میلی متر بود، 68.3 درصد افت کرد.

حوضه آبریز «دریای خزر» نیز تاکنون شاهد کاهش بارندگی بوده است؛ به این شکل که ارتفاع بارندگی ها در این حوضه آبریز تاکنون 53.2 میلیمتر بوده که نسبت به دوره مشابه پارسال که 55 میلی متر بود، 2.6 درصد و نسبت به متوسط 49 سال گذشته که 207.1 میلی متر بود، 4.4 درصد کاهش داشته است.

در این میان، بارندگی‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه افزایش یافت و با 3.1 درصد، از 43.2 میلیمتر در سال گذشته به 63.2 میلیمتر افزایش پیدا کرد.

 وزیر نیرو پیش از این به کاهش بارندگی ها در سال آبی جاری اشاره کرد و گفت: مقایسه وضعیت کنونی ما با وضعیت پیشین نشان می دهد استفاده از کلمه بحران برای توصیف وضعیت کنونی آب در کشور چندان پر بیراه نیست.

وی تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که به جای تشکیل ستادهای مقابله با بحران آب، باید به سمت ستادهای سازگاری با اقلیم حرکت کنیم.

کد خبر 398692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی