محققان عنوان می‌کنند علاوه بر تغذیه سالم و ورزش، خواب کافی هم عامل مهمی در کنترل وزن کودکان و نوجوانان است.

تاثیر خواب کافی بر کاهش ریسک چاقی در کودکان

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌ها نشان داد کودکان و نوجوانانی که کمتر از میزان توصیه شده موردنیاز سن‌شان می‌خوابند در معرض ریسک بالا اضافه وزن قرار دارند.

در مجموع، این گروه از کودکان ۵۸ درصد بیشتر در معرض اضافه وزن و چاقی قرار دارند؛ اضافه وزن و چاقی فاکتور پرخطر شایع بسیاری از بیماری‌های کاردیومتابولیک است.

«میشل میلر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه وارویک بریتانیا، در این باره می‌گوید: «اضافه وزن می‌تواند منجر به بیماری قلبی-عروقی و دیابت نوع۲ شود که شیوع آن در بین کودکان هم در حال افزایش است. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد خواب ممکن است فاکتور پرخطر قابل اصلاحی برای چاقی در آینده باشد.»

در این مطالعه، تیمی از محققان نتایج ۴۲ مطالعه قبلی را که بر روی ۷۵,۴۹۹ کودک زیر یک سال تا ۱۸ سال انجام شده بود مورد بررسی قرار دادند.

میلر در ادامه افزود: «نتایج رابطه ثابتی را در تمامی گروه‌های سنی نشان داد که بیانگر این موضوع است که افزایش این ریسک در همه رده‌های سنی کودکان وجود دارد.»

طبق توصیه اخیر بنیاد ملی خواب آمریکا، نوزادان (۴ تا ۱۱ ماه) باید بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت خواب شبانه داشته باشند؛ میزان خواب کودکان یک تا ۲ سال هم باید ۱۱ تا ۱۴ ساعت باشد.

مدت خواب شبانه کودکان پیش دبستان (۳ تا ۵ سال) باید ۱۰ تا ۱۳ ساعت باشد، درحالیکه کودکان سن مدرسه (۶ تا ۱۳ سال) باید بین ۹ تا ۱۱ ساعت بخوابند. میزان خواب نوجوانان (۱۴ تا ۱۷ سال) بین ۸ تا ۱۰ ساعت توصیه می‌شود.

کد خبر 403356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار