چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: در پی رأی مجلس فرانسه برای تغییر قوانین ساختاری راه‌آهن ملی این کشور موج تازه‌ای از اعتصاب‌های سراسری کارکنان این شرکت آغاز شد.

موج تازه اعتصاب کارکنان راه‌آهن فرانسه

به گزارش دويچه وله، مجلس فرانسه روز سه‌شنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که بنا بر آن اداره راه‌آهن ملی این کشور از انحصار دولت خارج می‌شود، تصمیمی که به خشم و مخالفت شدید اتحادیه کارگران راه‌آهن انجامیده است.

لایحه‌ای که روز سه‌شنبه با ۴۵۴ رأی موافق در برابر ۸۰ رأی مخالف به تصویب رسید شامل پایان حقوقی انحصاری برای کارمندان شرکت راه‌آهن ملی فرانسه می‌شود که از جمله‌ آنها است:‌ حق مادام‌العمر کار (برای آنها که یکبار استخدام می‌شوند)،‌ افزایش خودکار دستمزد به شکل سالانه،‌ برخورداری از حق بازنشستگی پیش از موعد.

با این حال به نظر می‌رسد دولت امانوئل ماکرون، دست‌کم در میان مدت برنامه‌ای برای مذاکره با نمایندگان اتحادیه‌ها ندارد. اعضای کابینه، نمایندگان حامی ماکرون در پارلمان و رسانه‌های نزدیک به جریان حاکم امیدوارند که شدت اعتصاب‌ها با گذر زمان کاهش یابد.

رأی موافق مجلس فرانسه در این زمینه،‌ یکی از اصلاحات ساختاری دولت امانوئل ماکرون را تا نقطه‌ای بی‌بازگشت پیش برده است.

این درحالی است که چهارمین موج اعتصاب سراسری کارکنان راه‌آهن به شکل دو روز توقف قطارها در راه است؛ اعتصابهایی که از سوم ماه آوریل آغاز شده است. کارکنان این شرکت همچنین بارها در اعتراض راهی خیابان‌ها شده‌اند.

به گفته مقامات وزارت ترابری فرانسه، رأی‌گیری بعدی برای تأیید نهایی این لایحه، برعهده مجلس سنای فرانسه است و نهایتا تا اوائل ماه ژوئیه انجام خواهد شد.

کد خبر 403078

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha