همشهری‌آنلای: رئیس‌ جمهور سابق فرانسه به اتهام فساد و سوءاستفاده از موقعیت شغلی خود دادگاهی می‌شود.

نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه به اتهام فساد و سوءاستفاده از منصب دولتی در دادگاه حاضر می‌شود تا به پرونده‌اش که بر اساس محتوای تماس تلفنی سارکوزی با یک قاضی ارشد و کمک‌های مالی غیر قانونی در کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری او در سال ۲۰۰۷ تنظیم شده، رسیدگی شود.

سارکوزی در این تماس تلفنی، به این قاضی یک ترفیع درجه مناسب به ازای ارائه اطلاعات درباره پرونده اختلاس و فساد را قول داده بود. علاوه بر قاضی و سارکوزی، وکیل او نیز به همان اتهام‌ها دادگاهی می‌شوند اما هر سه، این اتهام‌ها را رد می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین،به تازگی پسر عموی معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی گفت کشورش از نیکولا سارکوزی حمایت کرد تا او یک هم‌پیمان استراتژیک واقعی باقی بماند. پس از این‌که زیاد تقی‌الدین از انتقال پنج میلیون یورو از سوی رهبر لیبی به سارکوزی خبر داد، در سال ۲۰۱۶ ارتباط نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه با معمر قذافی آشکارتر شد.

تقی‌الدین اعلام کرد او سه سفر از طرابلس به پاریس از اواخر ۲۰۰۶ تا اوایل ۲۰۰۷ داشته که هر بار چمدانی پر از پول نقد حمل می‌کرده‌است.

یک اتهام سارکوزی دریافت کمک مالی از معمر قذافی برای تامین بودجه تبلیغات انتخاباتی‌اش است. اتهام دیگر او به تلاش برای اعمال نفوذ بر یک قاضی مربوط می‌شود که به موارد مشکوک در بودجه تبلیغات انتخاباتی سارکوزی رسیدگی می‌کرد.

سارکوزی پیشتر متهم بود که بیشتر از بودجه مجاز در تبلیغات انتخاباتی خرج کرده بود، اما با پنهان کردن بخشی از هزینه‌ها می‌خواسته این مساله را پنهان کند. حال او متهم است که می‌خواسته قاضی رسیدگی‌کننده به این پرونده را برای حکم به نفع خودش مجاب کند. شنود مکالمه‌های تلفنی سارکوزی و قاضی پرونده بودجه تبلیغات در کانون پرونده جدید است.

نیکولا سارکوزی در سال ۲۰۰۷ به ریاست‌جمهوری فرانسه رسید، اما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ شکست خورد. او در انتخابات درون حزبی برای رسیدن به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ هم موفق نشد. سارکوزی در سال‌های اخیر با چند اتهام روبه‌رو بوده است.

کد خبر 401639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار