همشهری آنلاین: تحقیق جدید نشان می‌دهد برخی مکمل‌های آهن ممکن است بر احتمال ابتلا به سرطان روده تاثیر داشته باشند.

تاثیر مصرف مکمل‌های آهن در ابتلا به سرطان روده

به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان دانشگاه تکنولوژی چالمرز، دو ترکیب «فریک سیتریت» و «فریک EDTA» که در اکثر بازارهای جهان، بخصوص ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، در مکمل‌های رژیمی و به عنوان افزودنی خوراکی استفاده می‌شوند، موجب افزایش تشکیل نشانگر زیستی سرطان می‌شوند.

در این مطالعه جدید به بررسی تاثیر دوز مصرف این ترکیبات بر دو نوع سلول انسانی کشت شده سرطان روده پرداخته شد. در زمان مقایسه، آنها تاثیرات فروس سولفات، یک نوع ترکیب بسیار متداول آهن، را نیز اندازه گیری کردند.

در حالی که محققان مشاهده کردند فروس سولفات هیچ تاثیری نداشت، اما هر دو ترکیب فریک سیتریت و فریک EDTA موجب افزایش میزان سلولی «آمفیرگولین»، که نشانه زیستی سرطان است، شدند. این مسئله حتی در دوز مصرف پایین هم مشاهده شد.

«ناتالی شیرز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما می‌توانیم به این نتیجه برسیم که فریک سیتریت و فریک EDTA سرطان‌زا هستند چرا که هر دو موجب افزایش تشکیل آمفیرگولین، نشانه شاخص سرطان، شدند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «متاسفانه بر روی محصولات مکمل آهن فقط "آهن" یا "آهن مینرال" نوشته می‌شود که می‌تواند برای مصرف‌کننده مشکل ساز باشد.»

اکثر آهن موردنیاز بدن ما از طریق مواد خوراکی‌ای نظیر گوشت، ماهی، سبزی‌جات، میوه و غلات کامل تامین می‌شود. اما گاهی اوقات این میزان کافی نیست. زنان باردار، افرادی که خون زیادی از دست داده‌اند یا افراد دارای میزان هموگلوبین پایین، نیاز به آهن بیشتری دارند.

کد خبر 403050

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha