همشهری آنلاین: رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به راه‌اندازی کرسی ارتباطات علم و فناوری با همکاری یونسکو در ایران گفت: این اقدام، کشورمان را به قطب کرسی‌های ارتباطات علمی در منطقه تبدیل می‌کند.

به گزارش ايرنا، محمدمهدی فرقانی با اعلام اين خبر گفت: راه‌اندازی کرسی ارتباطات علم و فناوری، اتفاق بسیار مهمی است که برای اولین بار در ایران رقم خورد و با این اتفاق، برای همه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در کشور، منطقه و دیگر کشورها شرایط حضور و استفاده از آن فراهم می‌شود.

«کرسی یونسکو در زمینه ارتباطات در علم و فناوری» در پی تلاش مشترک کمیسیون ملی یونسکو و دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده علوم ارتباطات این دانشگاه تاسیس شده است.

هدف کلی از تاسیس این کرسی که در تفاهم‌نامه مشترک دانشگاه با یونسکو آورده شده، ارتقای یک نظام یکپارچه در زمینه آموزش، پژوهش، اطلاع‌رسانی و مستند‌سازی در زمینه ارتباطات در علم و فناوری و تسهیل همکاری میان پژوهشگران برتر دنیا با مدرسان دانشگاه‌ها و سایر نهادهای آموزشی داخل کشور، کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه، اروپا و سایر مناطق جهان است.

این کرسی علمی آموزشی، اهداف ویژه‌ای همچون تاسیس و برگزاری دوره‌های مشترک کارشناسی و کارشناسی ارشد در حوزه ارتباطات در علم و فناوری و برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی کوتاه‌مدت در زمینه روزنامه‌نگاری علمی به منظور ارتقای مهارت و توانمندی روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه در حوزه علم و فناوری با بهره‌گیری از منابع ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را دنبال می‌کند.

هدایت طرح‌های پژوهشی در زمینه ارتباطات در علم و فناوری با هدف شناسایی نقاط ضعف و قوت پوشش رسانه‌ای در کشورهای مفروض و ارائه راه حل برای افزایش دسترسی به اطلاعات در زمینه علم و فناوری و به اشتراک گذاشتن نتایج حاصله در مقیاس وسیع از دیگر اهداف راه‌اندازی این کرسی است.

از دیگر اهداف تاسیس این کرسی علمی آموزشی می‌توان به تسهیل همکاری‌های دانشگاهی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی از طریق شبکه‌سازی، اجرای طرح‌های مشترک آموزشی، پژوهشی و تحرک و جابجایی استاد و دانشجو، به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات، انتشارات، برگزاری سمینارها و کنفرانس‌های بین‌المللی در زمینه ارتباطات در علم و فناوری اشاره کرد.

کرسی ارتباطات علم و فناوری همچنین موظف است با یونسکو و دیگر کرسی‌های موجود این سازمان بین‌المللی در زمینه فعالیت‌ها و برنامه‌های مرتبط همکاری کند.

این کرسی، هفته گذشته تاسیس شده و هادی خانیکی، استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در پی موافقت یونسکو و این دانشگاه، به ریاست کرسی برگزیده شد.

  • دکتری روزنامه‌نگاری راه‌اندازی می‌شود

رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه تاکید کرد: با راه‌اندازی این کرسی، چند گرایش جدید علوم ارتباطات در حوزه‌های مختلف از جمله سلامت، محیط زیست، توسعه روزنامه‌نگاری و کارشناسی ارشد روابط عمومی را در دست تدوین داریم که اوایل امسال رونمایی خواهند شد.

وی اضافه کرد: بیشتر این رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد هستند و در صدد هستیم، برنامه درسی رشته روزنامه‌نگاری را در مقطع دکتری، تدوین کنیم و به زودی شاهد راه‌اندازی آن باشیم.

کد خبر 402901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =