چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: انتخابات ریاست جمهوری روسیه ۲۷ اسفند ۹۶ در مناطق مختلف این کشور برگزار می‌شود. البته انتخابات در دورترین نقطه روسیه پیشتر آغاز شده و در زیر به ساختار و رویه‌های انتخابات ریاست جمهوری روسیه اشاره شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سفارت کشورمان در مسکو اين انتخابات زمان‌بندي و رويه‌اش به قرار زير است:

نقطه آغاز: روز برگزاری انتخابات توسط شورای فدراسیون 90 تا 100 روز مانده به انتخابات اصلی اعلام می‌شود.

3 روز بعد: اعلام احزابی که اجازه معرفی کاندیدا در انتخابات دارند.

 20 روز بعد: ثبت‌نام گروه‌های انتخاباتی و یا افراد مستقل برای شرکت در انتخابات.

 25 روز بعد: اعلام رسمی کاندیداهای احزاب.

 45 روز بعد: تعیین حوزه‌های انتخاباتی.

 45 تا 80 روز مانده به انتخابات: جمع‌آوری امضاها و فراهم آوردن اسناد لازم توسط کاندیداها.

آغاز تبلیغات گسترده انتخاباتی از 28 روز مانده به انتخابات تا روز قبل از برگزاری.

4 روز مانده به انتخابات: انتشار داده‌های تحلیلی از نظرسنجی‌های عمومی.

روز انتخابات: اخذ رای از مردم از ساعت 8 صبح تا 20 شب با توجه به زمان محلی برای هر منطقه (به دلیل اختلاف زمانی زیاد در روسیه)

محاسبه نتایج در کمتر از 10 روز پس از انتخابات.

در صورت نیاز به برگزاری دور دوم، سه هفته پس از انتخابات اولیه برگزار می‌شود.

به این ترتیب رویه‌های انتخاباتی روسیه شامل 90 تا 100 روز مانده به برگزاری، زمان مورد نیاز برای شمارش آرا (زیر 10 روز) و در صورت نیاز برگزاری دور دوم می‌شود.

در دور نخست کسی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود که حداکثر قاطع آرا (بالای 50 درصد) را داشته باشد و در دور دوم کسی که رای بیشتری داشته باشد.

بر اساس قوانین انتخاباتی روسیه، باید برابری نامزدها در انجام تبلیغات انتخاباتی، حمایت و ارائه بودجه دولت برای تبلیغات به ویژه در رسانه‌های جمعی توسط رئیس‌جمهور فعلی تضمین شده باشد.

انتخابات ریاست جمهوری 2018 در حدود 97 هزار حوزه (390 حوزه در 141 کشور خارجی هستند) و با حضور ناظران داخلی بسیار اعم از نماینده ای از هر کاندیدا در هر حوزه برگزار می‌شود. طبق قوانین ناظران خارجی نیز می‌توانند بر جریان برگزاری انتخابات نظارت داشته باشند و آنها پس از دعوت به این کشور و ثبت در کمیسیون مرکزی انتخابات در حوزه‌های رای‌گیری حاضر شده و پس از پایان رای‌گیری نیز با حضور در جمع خبرنگاران دیدگاه‌ها و ارزیابی‌های خود را از نحوه برگزاری انتخابات از جمله امکان وقوع تخلفات انتخاباتی بیان و تشریح می‌کنند.

بیش از 109 میلیون روس واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند و کمیته مرکزی انتخابات تلاش بسیاری می‌کند تا بيشترين تعداد در رای‌گیری شرکت کنند. برای مثال اگر در روز انتخابات شخصی به هر دلیل در جایی دور افتاده و یا خارج از کشور حضور دارد می‌تواند از اکنون محل رای دادن خود را در حوزه آنجا انتخاب کرده و رای بدهد.

خبرنگاران داخلی و خارجی هم می‌توانند برای حضور در حوزه‌های رای‌گیری یا دفتر مرکزی کمیته انتخابات روسیه از پیش درخواست داده و اخبار مربوط به آن را پوشش دهند.

کد خبر 400888

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها