سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در در نشست‌های شورای انقلابی درباره ارتباطش با جنبش حماس با تاکید بر این‌که به دنبال آشتی‌ست، گفت: اما حماس هنوز معتقد است که آشتی تنها به معنای پول و حقوق است، آنها مرا خسته و گیج کرده‌اند.

حماس باوجود این موضع‌گیری محمود عباس در پیامی به عباس خواهان وحدت تلاش‌ها برای مقابله با "معامله قرن" و انتقال سفارت آمریکا به قدس شده‌است.

یکی از رهبران حماس گفت: این پیام که به عباس منتقل شده مفادش این است که اگر در مقابل معامله قرن بایستد ما به طور گسترده از او حمایت می‌کنیم. البته ما هنوز منتظر پاسخ عباس هستیم.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین موافقت اعضای شوراي انقلابي با تعیین محمود العالول، معاون خود برای ریاست جنبش فتح را گرفت و اعلام کرد، در صورت غیبتش در محافل سیاسی فلسطین، العالول جانشین او خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از الاخبار، محمود عباس به گونه‌ای عمل می‌کند که گویا در مرحله آتی برای مدیریت اختلافات با واشنگتن یا تل‌آویو حضور نخواهد داشت به همین دلیل نیز در نشست اعضای شورای انقلابی جنبش فتح، دومین تشکل مهم در جنبش پس از کمیته مرکزی که مسئولیت آن کنترل بر عملکرد جنبش است، خطوط کلی که باید بر اساس آنها در آینده گام برداشت را تعینن کرده و به اعضای این شورا تاکید کرد تا زمان انتخاب رئیس جدیدی برای جنبش، محمود العالول، معاون او در سمت ریاست جنبش خواهدبود.

به نظر می‌رسد تحولات چند ماه آتی برای عباس بسیار دشوار باشد به ویژه که به زمان اجرای دو تصمیم آمریکا درباره قدس (پیامدهای اعلام جزئیات معامله قرن و انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی در سالگرد نکبت در ماه مه آتی) نزدیک می‌شویم، دو اتفاقی که نه تنها هویت قدس اشغالی بلکه اساس مساله فلسطین را تهدید می‌کنند.

رژیم صهیونیستی العالول را از جمله گروه کاندیداتوری برای جانشینی عباس شامل ماجد فرج، رئیس دستگاه اطلاعات فلسطین، رامی حمد الله، نخست‌وزیر دولت وفاق ملی فلسطین، حسین الشیخ و جبریل الرجوب، دو تن از اعضای کمیته مرکزی، صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی‌ها می‌داند که مخالف مقاومت مسلحانه بوده اما مقاومت مردمی را تایید می‌کنند.

عباس در این نشست با تاکید بر عدم عقب‌نشینی از اصول ملی فلسطین و با اشاره به قطع کمک‌های مالی آمریکا از تشکیلات خودگردان گفت: هیچ کشور فلسطینی بدون پایتختی قدس شرقی و مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ تشکیل نمي‌شود و البته هیچ کسی در فلسطین از گرسنگی نخواهد مرد.

کد خبر 400113

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha