همشهری آنلاین: محققان دریافته‌اند فوتبال بازی کردن به طور منظم ممکن است موجب تغییرات ساختاری در قلب و افزایش ریسک اختلال در ضربان قلب در سنین بالاتر شود.

ارتباط فوتبال با افزایش خطر مشکلات قلبی عروقی

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه نشان می دهد افرادی که فوتبال بازی می کنند ۵.۵ بار بیشتر در معرض ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، از جمله سایر نشانه‌های امواج الکتریکی غیرطبیعی قلب، در مقایسه با افراد غیرورزشکار هستند.

فیبریلاسیون دهلیزی باعث تپش قلب، سرگیجه و درد قفسه سینه می‌شود و خطر سکته مغزی، حمله قلبی و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد.

«درموت فلان»، سرپرست تیم تحقیق از کلینیک کلیولند اوهایو، در این باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که فعالیت ورزشی موجب افزایش طول عمر می‌شود و فواید متعددی برای سیستم قلبی-عروقی دارد، اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد این گروه از ورزشکاران حرفه‌ای در سنین بالا گرفتار برخی مشکلات قلبی هستند.»

محققان این مطالعه ۴۶۰ بازیکن سابق لیگ ملی فوتبال را مورد بررسی قرار دادند. آنها نتایج را با ۹۲۵ فرد از جمعیت عمومی با شرایط سنی و نژادی مشابه مقایسه کردند.

همچنین بازیکنان فوتبال در مقایسه با افراد غیرورزشکار دارای ضربان قلب پایین‌تری در حال استراحت هستند که معمولا نشانه سلامت قلب و عروق است و می‌تواند علائم فیبریلاسیون دهلیزی را پنهان کند.

کد خبر 400014

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha