همشهری آنلاین: هوش مصنوعی و نیروی کار انسانی از نظر بسیاری با یکدیگر در تقابل هستند، زیرا این افراد نگران آن هستند که دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی شغل انسان‌ها را از آنها گرفته و هیچ منبع درآمدی امنی برای آنها باقی نگذارد.

روبات

براساس گزارش فيوچريسم، نظريه نگران‌كننده‌تر اين است كه نيروهاي كار هوشمند در زماني كه بشر بتواند به يگانگي يا تكينگي فناورانه برسد، به طور كامل جايگزين انسان‌ها شود.

در اين ميان، سباستين تورن،‌مدير لابراتوار محرمانه ايكس گوگل، معتقد است اين نگراني هيچ اساسي ندارد. وي در گفتگويي كه در نشست دولت‌هاي جهان در دوبي انجام داد اعلام كرد هوش مصنوعي انسان‌ها را به كارگراني ابرانساني تبديل خواهد كرد كه از توانايي انجام كارهاي بيشتر با كمك فناوري برخوردارند.

به گفته وي هوش مصنوعي يك ابزار است و آنچه مي‌تواند بسيار خوب انجام دهد رهايي از كارهاي تكراري است ازاين رو اگر يك كارگر، يك پزشك يا يك وكيل مجبور است هرروز كارهايي ثابت و تكراري انجام دهد، با بهره‌گرفتن از هوش مصنوعي كه تمامي كارهاي تكراري از افراد ياد‌ميگيرد، به يك ابرانسان قدرتمند تبديل خواهد شد.

با اين‌همه تورن مي‌گويد همه مشاغل از ظهور هوش مصنوعي جان سالم به در نخواهند برد، به گفته وي برخي از مشاغل،‌ به ويژه شغل‌هاي نيازمند به كارهاي تكراري به واسطه اين فناوري حذف خواهند شد،‌اما مشاغل جديدي جايگزين آنها مي‌شوند از اين رو بايد از جامعه‌ كارهاي تكراري به جامعه‌اي خلاق برويم،‌جايي كه مي‌توان پديده‌هايي جديد خلق كرد.

درباره اينكه چه زماني هوش مصنوعي جايگزين شغل‌هاي انساني خواهد شد نظريه‌هاي زيادي وجود دارد،‌برخي معتقدند يك دهه ديگر تا ظهور هوش مصنوعي كاربردي فاصله هست و برخي ديگر باور دارند روند جايگزيني از اكنون آغاز شده‌است.

کد خبر 398184

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها