همشهری آنلاین: مرگ و میر زودهنگام زنان در مازندران در سال‌های اخیر روند افزایشی داشته به گونه‌ای که بر اساس تازه‌ترین آمارهای رسمی از میانگین کشوری تا حدود ۲۰ درصد بیشتر شده است.

زنان مازندرانی

به گزارش ایرنا، در تعریف علوم پزشکی، مرگ در سنین 30 تا 70 سال چه برای مردان و چه برای زبان به عنوان مرگ زودرس قلمداد می‌شود.

توجه به شاخص‌های مربوط به این تعریف زمانی اهمیت دوچندان می‌یابد که بدانیم سن امید به زندگی در کشور به بیشتر از 75 سال رسیده و در این میان به طور سنتی سن امید به زندگی زنان در ایران همواره بیشتر از مردان بوده است.

مدیر گروه سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با استناد به آمار جدید وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی به خبرنگار ایرنا گفت: در حالی که آمار مرگ زنان 30 تا 70 ساله در کشور به ازای هر یکصد هزار نفر 238 نفر است، در مازندران به 280 نفر رسیده است.

سید محسن سلیمانی راد، افزایش آمار ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر همچون دیابت و فشار خون را که عمدتا به بروز سکته‌های قلبی و مغزی و در نهایت مرگ و میر منجر می‌شود، مهم‌ترین دلیل افزایش آمار زودمرگی زنان در مازندران برشمرد.

بررسی‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران پیش از این نشان داده بود که روزانه زندگی 8 زن در این استان بر اثر عوارض ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی پایان می‌یابد.

به اعتقاد کارشناسان بهداشت ، رعایت نکردن تغذیه مناسب در کنار تغییر سبک زندگی پرتحرک زنان مازندرانی به شیوه زندگی ماشینی و بی‌تحرک بویژه در سه دهه گذشته سبب شده است تا میزان ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در میان آنان بویژه بروز سکته‌های قلبی و مغزی افزایش یابد.

  • بی‌اطلاعی از بیماری

مدیر گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با استناد به آخرین کار تحقیقاتی وزارت بهداشت در خصوص بررسی وضعیت سلامت مردم که در سال 1395 انجام شد ، گفت : در این طرح تحقیقاتی که به صورت رندومی وضعیت جمعی از بانوان مازندران مورد ارزیابی قرار گرفت ، نتایج به دست آمده نشان دهنده وضعیت ناخوشایند سلامت این قشر است.

وی توضیح داد : بر اساس نتایج به دست آمده 44 درصد از زنان مازندرانی دچار چاقی هستند ، 80 درصد آنها بیشتر از حد مجاز نمک مصرف می‌کنند ، کلسترول خون 32 درصد زنان 25 سال به بالای استان از خط قرمز گذشته است ، 36 درصد زنان در این سن و سال به فشار خون و 16 درصد هم به دیابت یا همان قند خون مبتلا هستند.

سلیمانی راد افزود : این آمار و ارقام در حالی است که هنوز بخش عمده ای از زنان مازندران از بیماری‌های غیر واگیری که به آن مبتلا هستند ، آگاهی ندارند که خود یکی از مشکلات در مسیر کنترل و درمان این نوع بیماری‌ها به شمار می‌رود.

وی گفت : مثلا در حالی که ارزیابی وزارت بهداشت آمار زنان مبتلا به فشار خون را 103 هزار و دیابت را 76 هزار برآورد کرده ، ولی پیش بینی ما این است که دستکم 280 هزار نفر به فشار خون بالا و 180 هزار نفر هم به دیابت مبتلا باشند که بیش از 2 برابر است.

سلیمانی راد با اعلام این که دو سوم مرگ و میر زنان مازندران ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است ، افزود : چاقی ، کم تحرکی ، کلسترول بالا ، فشار خون بالا و دیابت از عوامل خطر بیمار ی‌های غیر واگیر به شمار می‌روند.

بر اساس نتایج سرشماری سال 95 استان مازندران حدود سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد که نیمی از آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

همچنین در حالی که میانگین جمعیت روستائی کشور کمتر از 30 درصد است ، در استان مازندران همچنان بیش از 42 درصد جمعیت در روستاها زندگی می‌کنند.

روستاییان که به دلیل انجام فعالیت و کار در مزرعه و کشاورزی در زمانی نه چندان دور از جمله افراد پرتحرک به شمار می‌رفتند و این مساله در بانوان این مناطق شدت بیشتری داشت اما گسترش مدل زندگی شهرنشینی به همراه تبعیت از تغذیه ساکنان شهرها در روستاها باعث شده تا عواقب ناشی از آن که همان ابتلا به بیماری‌های غیر واگیراست ، گریبانگیر زنان این مناطق شود.

وضعیت نگران کننده سلامت مازندرانی‌ها باعث شده تا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای افزایش شاخص سلامت و کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر تهیه سند کاهش عوامل خطر این دسته از بیماری‌ها در استان را تدوین بکند.

در این سند سعی شده تا با استفاده از ظرفیت تمام دستگاه‌های اجرایی مرتبط با حوزه سلامت ، با عوامل اصلی خطرآفرین برای سلامت جمعیت استان مقابله شود تا وضعیت مناسب سلامتی را برای افراد استان مازندران ایجاد کرد.

کد خبر 398100

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار